• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Pajzsmirigy rendellenességek és a csonttörési kockázat

2017. október 10. 06:00
dr. Ferenc Mária
Off
csontritkulás, csonttörés, pajzsmirigybetegség

A mozgásszervi megbetegedések jelentős részének hátterében – a csont-izomrendszeri kóros állapotokban – sokszor valamilyen endokrinológiai kórkép (belső elválasztású mirigyek működésének zavara), elsősorban a pajzsmirigyfunkció anomáliája áll.

Hogyan hatnak a pajzsmirigyproblémák a csontokra?

Talán kevesen tudják, hogy évente egyre gyakoribb a pajzsmirigyrendellenességben szenvedők aránya. Elsősorban a hölgyeket érinti a probléma, s minden nyolcadik nőnél kialakul általában 50-60 év körül valamilyen pajzsmirigyprobléma. A pajzsmirigyhormonok a szervezet összes sejtjének aktivitását szabályozzák. Testünk minden sejtjében vannak pajzsmirigyhormon érzékelő receptorok, következésképpen a pajzsmirigyhormon számos élettani funkcióban közvetlenül fejti ki hatását, így a csontanyagcserére is.

Ismert tény, hogy a másodlagos (szekunder) oszteoporozis leggyakoribb oka, – a gyomor-bélrendszeri megbetegedéseken és felszívódási zavarokon túl – valamiféle endokrin kórkép. Szekunder oszteoporozisról ugyanis akkor beszélünk, ha ismert egy jól körülírható betegség vagy állapot, mely csontvesztéshez és fokozott törési kockázathoz vezet.

A csontrendszerünk olyan élő szövet, amely folyamatosan bomlik, és helyette új csont képződik. 30 éves korunkig több új csontszövet képződik, mint amennyi lebomlik, de 30 éves kor után a csontlebontás nagyobb mértékű, mint az új csontképződés.

Közismert a pajzsmirigyhormonok közvetlen hatása a csontépítésre, és a csontbontásra, s igen fontosak a csontrendszer egészséges fejlődéséhez.

A pajzsmirigy-túlműködés hatásai

A pajzsmirigy túlműködés (hyperthyreosis) felgyorsult csontanyagcserével jár, fokozott csontvesztéshez és csökkent csontásványi anyag tartalomhoz vezet. Von Recklinghausen már több mint 120 éve leírta a kapcsolatot a csonttörések számának növekedése és a hyperthyreosis között. Felnőtteknél a pajzsmirigy túlműködés a csontturnover (csontforgalom) felgyorsulásához, és a BMD  (csontsűrűség) 10-20 % -os csökkenéséhez vezet. A csontátépülés ciklusa rövidül, és a csontépülés, valamint a csontfelszívódás aránya is eltolódik. A csontépülés fázisa 2/3-ra csökken, aminek következtében jelentős csontvesztés alakulhat ki már egy csontátépülési cikluson belül is. Pajzsmirigy stimuláló hormon receptort találtak a csontépítő és csontbontó sejtekben, ami azt támasztja alá, hogy a pajzsmirigy stimuláló hormonnak direkt hatása van ezeken a sejteken. Több tudományos cikk számolt be arról, hogy azoknál a posztmenopauzás nőknél, akiknek hyperthyreosisuk volt, háromszor akkora volt a csigolyatörés rizikója, összehasonlítva azokkal a nőkkel, akiknek normális pajzsmirigyfunkciójuk volt.

A pajzsmirigy-alulműködés hatásai

Az egyik leggyakrabban előforduló pajzsmirigy betegség azonban a pajzsmirigy alulműködése (hypothyreosis), mely idősebbekben fordul elő sűrűbben. A 60 év feletti nők mintegy tíz százaléka szenved szubklinikus (kezdődő) pajzsmirigy alulműködésben és 5-10-szer nagyobb százalékban, mint a férfiak.

Kevésbé ismert az a tény, hogy a pajzsmirigy hormonok hiánya, vagy alulműködése is a csontanyagcsere rendellenességével jár, de a hypothyreosisban a BMD magasabb, vagy normális. Ennek ellenére a betegeket fokozott törési kockázat jellemzi, a mechanizmus még nem teljesen tisztázott. A csontépülés és csontbontás is jelentősen lelassul, pajzsmirigy stimuláló hormon (TSH) – amelynek szérumszintje hypothyreosisban emelkedett – a csontforgalom negatív szabályozója. Ugyancsak több tanulmány igazolta azt is, hogy azoknak a posztmenopauzás betegeknek, akiknek-elsősorban autoimmun eredetű szubklinikus hypothyreosisuk volt, nagyobb volt csípőtörési rizikójuk, mint a normális pajzsmirigy funkciójú posztmenopauzás nőknek. Hypothyreosis mind a trabekularis (csontgerendák), mind a kortikalis (a csont külső héja)területen alacsony csontforgalomhoz  vezet, csökkentve a csontbontó sejtek  csontfelszívódást,  és a csontépítő sejtek csontépítést elősegítő folyamatát, vagyis lelassítva a csontújraképződését.  A csontátépülési ciklus a normálishoz képest elhúzódóbb lesz.  Döntően az ásványosodási fázis,- a kalcium és egyéb nyomelem csontba épülése- nyúlik meg, s ennek köszönhetően romlik a csont minősége, mely fokozza csonttörési rizikót.

Hypothyreosisban tehát megnövekszik, hyperthyreoisban pedig csökken az ásványosodás, aminek káros következménye lesz a csont tömegére és erejére nézve, és mindkét pajzsmirigybetegségben nő a törési rizikó. A csont számára a csontminőség és a törési rizikó szempontjából egy viszonylag állandó pajzsmirigy hormon szint az ideális. Fiziológiás mennyiségű pajzsmirigy hormon szükséges a normális kalcium és csontanyagcsere fenntartásához.

Hashimoto-kór

A pajzsmirigy alulműködés oka túlnyomóan a Hashimoto kór, mely az egyik leggyakrabban előforduló autóimmun betegség, s mely számos országban a teljes lakosság 7-8%-át érinti. A pajzsmirigy alulműködéssel élők 90%-a antitesteket termel a pajzsmirigyszövetek ellen, melynek következtében az immunrendszer megtámadja és pusztítani kezdi a pajzsmirigyet, ami pedig a pajzsmirigyhormon mennyiségének csökkenéséhez vezet. Jól ismert tehát a pajzsmirigy hormonok és immunrendszer közötti kapcsolat, s az immunrendszer sejtjei által termelt anyagoknak jelentős szerepük lehet a pajzsmirigyhormonok csontanyagcserére kifejtett hatásának közvetítésében.

Bár nem minden Hashimoto-kórban szenvedő betegnek vannak pajzsmirigy-alulműködésre utaló tünetei, de kimutatták, hogy a pajzsmirigy elleni antitestek előjelei a kialakulófélben lévő pajzsmirigy-alulműködésnek. A betegség a legenyhébb, fel nem ismert pajzsmirigy alulműködéstől a legsúlyosabb formáig terjedhet, súlyossága tehát nagyon változó, s a tünetek lassan, fokozatosan fejlődnek ki. Ezek legtöbbször: ingerlékenység, hajhullás, hízás vagy fogyás, alvászavar, fáradékonyság, rossz közérzet, pulzuszavar, izzadékonyság stb.

Mit tehetünk csontjaink védelmében?

Az elváltozások korai észlelése komoly problémák elkerülése szempontjából különösen fontos, s egyszerű laborvizsgálatokkal nagy biztonsággal meg lehet állapítani, hogy a pajzsmirigy alul- vagy túlműködéséről van-e szó, s a beteget a megfelelő belgyógyászati-endokrinológiai szakellátásra kell irányítani, hisz a  2-3 szoros fokozott törési kockázat a kezelés beállítása után is évekig fennmaradhat.  Ezért javasoljuk a tünetmentes egyéneknél is a pajzsmirigy funkció szorosabb ellenőrzését, illetve szűrővizsgálatát a veszélyeztetett korcsoportban,  oszteporotikus töréseknél, valamint az elhúzódó törésgyógyulásnál.

A szerzőről
Dr. Ferenc Mária az Országos Gerincgyógyászati Központ, a Budai Egészségközpont szakkórházának munkatársa, reumatológus-fizioterápiás és mozgásszervi rehabilitációs szakorvos, osztályvezető főorvos.

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.