Napjainkban sok szót ejtünk az idősek védelméről, mivel a koronavírus okozta pandémia a 60-65 év feletti korosztályt és a krónikus betegeket sújtja leginkább a betegség súlyossága, a szövődmények és az elhalálozás tekintetében.
A napi aktivitás és az egészség megőrzése érdekében számos kommunikációs felületen felhívtuk a figyelmet a korlátozó intézkedésekkel együtt járó mozgástér beszűkülése miatt a mindennapi, rendszeres testmozgás jelentőségére. Jelen írásunkkal mozgásszervi fájdalom esetén szeretnénk tanácsot adni az idősebb korosztály számára: ha fáj, hasogat, milyen megfontolás ajánlott, illetve szükséges a fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő gyógyszerválasztáshoz. Hisz a hatásosság mellett a biztonságosságra is kiemelten ügyelni kell, különösen jelen helyzetben, amikor a házi orvos, kezelő orvos vagy gyógyszerész korlátozottabban érhető el.
A mozgásszervi fájdalom, főként a krónikus fájdalom, elsősorban az idős (65 év feletti) egyéneket érinti. A becslések szerint az idős populáció több mint 30%-a szenved valamilyen krónikus mozgásszervi fájdalomtól, s ennek 80%-a krónikus derékfájdalom. A krónikus fájdalom velejárója a kellemetlen fájdalomérzeten túl a mozgáskorlátozottság, szorongás, depresszió, alvászavar és az elmagányosodás. Az idős kor élettani változásai, a társbetegségek, polypragmázia, (több gyógyszer egyidejű alkalmazása) és a gyógyszerinterakciók a fájdalom kezelését jelentősen befolyásolják, megnehezítik. Az időskor kockázati faktora legtöbbször a dozírozási hiba– kihagyott dózis, elégtelen terápiás hatás, vagy a túldozírozás, ami toxicitást eredményez.
Az idősek körében a házi orvosi praxisban a nem szteroid gyulladáscsökkentő (NSAID) készítmények felírási gyakorisága igen magas, mintegy 96%-os. A különböző fájdalmakat vény nélküli gyógyszerekkel enyhíteni szándékozó páciensek döntő hányada elsősorban a nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerekhez fordul, amelyeknek széles a választéka. A legismertebbek az acetilszalicilsav, dexketoprofen, diklofenak, iburofen, naproxin, piroxicam, celecoxib stb. Az NSAID tartalmú gyógyszerek olyan termékek, amelyek bizonyos enzimek (COX-1-, COX-2-arány) révén gátolják a gyulladást, csökkentik a fájdalmat, és nagy részük egyben lázcsillapító is. Az egyes gyógyszerekben levő enzimek aránya is befolyásolja a hatások és mellékhatások előfordulási gyakoriságát.
Ha kínzó, erős fájdalom gyötri az egyéneket, a legtöbben a NSAID-hoz nyúlnak első fájdalomcsillapítóként, ami jogos is, mert ez az egyik legjobb fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő készítmény, de nem árt óvatosnak lenni, s nem árt tudni miből mennyit, mennyi ideig vegyünk be. Ésszerűen, átgondoltan kell alkalmazni, hisz az idősek a legfogékonyabbak a NSAID-k mellékhatásaira. Ezért tehát a NSAID-t idős korban elővigyázatosan kell felírni és szedni, mert a páciens életkorának, és a szedett egyéb gyógyszerek számának növekedésével fokozódik a toxicitás és a káros mellékhatás. A NSAID-t ha túl gyakran és a kelleténél magasabb dózisban használjuk, akkor a melléhatások is kifejezettebben és sűrűbben lépnek fel: ezek a renális (veseelégtelenség, folyadékretenció, hyperkalémia), gasztrointesztinális (gyomor-, bélvérzés, perforáció, ulcerációk, nyelőcsőreflux), hypertonia és kardiovaszkuláris mellékhatások.
A gasztrointesztinális és szív-érrendszeri kockázathoz képest a NSAID-ok vesére gyakorolt mellékhatásai ritkábbak, de az előrehaladott kor nagyobb veszélynek teszi ki a pácienseket a nephrotoxicitás kifejlődése szempontjából. Több tanulmány igazolta, hogy a hosszas és gyakori NSAID-szedés összefüggésbe hozható a gyors krónikus veseelégtelenség kifejlődésének növekvő kockázatával.
Az idősödés önmagában növelheti a kockázatát a gasztrointesztinális vérzésnek, de a NSAID szedésével gyakoribb és súlyosabb a fekélyképződés. Az egyes készítményeknek jobb a gasztrointesztinális biztonsági profilja, pl. a celecoxiboknak, de a kardivaszkuláris kockázatuk kedvezőtlenebb. Javasolt a NSAID-okat gasztroprotekció (védelem) mellett szedni, protonpumpa-gátlóval, antacidával vagy esetleg H2 blokkolóval.
Egyes NSAID-készítmények növelik a kardiovaszkuláris kockázatok, szívinfarktus, thrombotikus események, hypertonia és a stroke kockázatát. Tanulmányok számolnak be arról, hogy a NSAID hosszú távú használata 64%-al növeli a stroke kockázatát. A naproxen a legkevésbé káros az agyi történések szempontjából.
Az orális (szájon keresztül bevett) készítmények mellett a lokális, topikális (NSAID-tapasz) terápia kevésbé hatásos, de biztonságos alternatíva lehet, melynél mellékhatás csak 3-5 százalékban lép fel, az is elsősorban bőrpanasz.
Az opioid terápia,– a gyenge, majd erősebb készítmények akkor jönnek számításba, ha a NSAID-terápia nem megfelelő vagy kontraindikációja van.
A fentieket figyelembe véve az Amerikai Geriátriai Társaság (AGS, a Beers kritériumokat 2015-ben, majd 2019-ben frissítve) az Amerikai Reumatológiai Egyetem és az Európai Reuma Ellenes Liga az aggasztó helytelen NSAID-használat miatt elsősorban az idősödő korosztály védelmében az alábbi megfontolásokat ajánlják:
- Javasolják a NSAID óvatos használatát a legkisebb hatásos dózissal a legrövidebb időtartamig, max. 5-7 napig egyfolytában, majd váltani egyéb hatóanyag tartalmú készítményre.
- A NSAID használatakor szükségesnek tartják a potenciális gyomor-bél, vese és kardiovaszkuláris mellékhatások rutinszerű monitorozását, követését.
- NSAID mellé szedjünk mindig gyomorvédő tablettát.
- Az AGS nem javasolja a NSAID alkalmazását a IV-es és V-ös stádiumú krónikus veseelégtelenségben szenvedő pácienseknél, akiknél a vesefunkció, a GFR kevesebb mint 30ml/min.
- A NSAID-terápiát kellő hidratáltság mellett célszerű elkezdeni, megfelelő napi (2-2,5 liter) folyadékfogyasztás mellett.
- Krónikus fogyasztásban lehetőleg kerülendő a NSAID használata, különösen a magas kockázatú csoportban, a 75 év felett, kortikoszteroid és véralvadásgátló szedése esetén.
- Ha vízzel, és nem éhgyomorra vesszük be a fájdalomcsillapító tablettát, csökkenthető a kitapadás és a nyálkahártya-károsodás kockázata.
- 65 év feletti egyéneknél számos szakmai szervezet a paracetamolt javasolja elsőként választandó fájdalomcsillapítóként.
- Alapvető követelmény, hogy tilos két féle NSAID együttes szedése!
Bár a fájdalomcsillapító gyógyszerelést mindig egyénileg kell kititrálni, amely az idősödő korosztályban egy komplex probléma, de remélhetőleg e pár hasznos javaslattal sikerül egyensúlyt találni a kockázat és előny között.