• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Szabad sportolni porckopással?

2025. február 14. 07:00
Gerinces Magazin
Off

Állandóan azt halljuk, hogy a sportolás jót tesz a mozgásszervi egészségünknek. Sokakban merül fel azonban a kérdés, hogy mozgásszervi betegségek esetén is javasolt-e a korábbi sporttevékenység folytatása azonos intenzitással? Sportorvos, ortopéd szakorvos árulja el, milyen mozgásformák javasoltak illetve kevésbé ajánlottak a porckopással küzdők számára. 

gerinces_javasolt_es_kerulendo_mozgasformak_porckopassal.jpg

Mikor gyanakodjunk porckopásra?

Az artrózis legjellemzőbb tünetei a fájdalom, valamint az ízületek „berozsdásodása” és merevsége. Ezek mellett gyakori jelenség az ízület duzzanata, a mozgás közben hallható „ropogása” és mozgástartományának beszűkülése. A porckopás a legtöbb esetben a térdízületeknél jelentkezik először, mivel ezek szinte állandó terhelésnek vannak kitéve. 

Hogyan befolyásolja a mozgás a porckopást? Segíthet, de ronthat is rajta

Az egyik leggyakoribb mozgásszervi probléma hazánkban az ízületi porckopás, vagy másnéven az artrózis. A rendszeres mozgás segíthet megelőzni a porcok károsodását, ugyanakkor a nem megfelelően végzett, az ízületeket egyoldalúan, túlzottan terhelő edzések megterhelhetik a porcokat – ez leggyakrabban az erősen igénybe vett térdízületnél jellemző. 

Hogyan előzhető meg mozgással a porckopás?

A túlterhelés miatti ízületi porckopás megelőzésére a sportorvosok azt javasolják, hogy:

– a mozgás, az edzések vagy bármilyen típusú sporttevékenység végzése előtt végezzünk alapos bemelegítést.

– az edzést követően, és ha kötötteb alkatúak vagyunk, akkor semmiképp se maradjon ki a rendszeres nyújtás, amit akár minden nap – edzéstől függetlenül is – végezhetünk.

– a mozgás során mindig fokozatosan növeljük a terhelést, és két terhelés között hagyjunk megfelelő időt a regenerálódásra, pihenésre.

– megfelelő mennyiségű (nagyjából 2 liternyi) folyadékot fogyasszunk naponta.

– törekedjünk a túlsúly kerülésére, hiszen minden kiló felesleg növeli az ízületek terhelését.

Szabad sportolni porckopással?

Az ízületek egészségének megőrzéséhez elengedhetetlen a gyermekkortól fogva rendszeresen végzett mozgás, sportolás. Nemcsak az általános egészségi állapotot javítja, a keringést és az anyagcserét fokozza, hanem a mozgásszervek minden elemének jót tesz. A csontok egészségét is őrzi, és a porckárosodások ellen is a legjobb prevenció: minél erősebbek, karbantartottabbak az adott ízület környéki izmok, annál jobban támasztják az ízületet és annál nagyobb részt vesznek át a terheléséből.

6+1 ajánlott mozgásforma 

Ha már kialakult az artrózis, akkor olyan mozgásformát javasolt végezni, ami kíméli az ízületeket, azaz nem növeli a rájuk nehezedő terhelést és nem jár erős zökkenésekkel, viszont segít az izmok erősítésében és a mobilitás megőrzésében. Ilyenek többek között:

  1. Séta, gyaloglás, lépcsőzés
  2. Kerékpározás, szobabiciklizés
  3. Úszás, vízi torna
  4. Jóga
  5. Pilates
  6. Tai-chi
  7. Gyógytorna (személyre szabottan összeállítva)
gerinces_milyen_sportok_vegezhetok_porckopassal.jpg

7 mozgásforma, ami helyett célszerű ízületkímélőbbet választani

Porckopás esetén nem ajánlottak azok a mozgásformák, amik jelentős terhelést rónak az ízületekre, vagy gyakori, erőteljes zökkenésekkel járnak. Kerülendő tehát például:

  1. Futás, kocogás kemény talajon
  2. Foci, kosárlabda
  3. Ugrással járó edzések (ugrókötél, crossfitt)
  4. Térdeléssel járó sportok (judo, birkózás)
  5. Tenisz, squash
  6. Síelés
  7. Súlyemelés nagy súlyokkal

Hogyan kezelhető a már kialakult porckopás?

Az artrózis kezelésekor a legfontosabb cél a fájdalom csillapítása, az elvékonyodott porcanyag lehetőség szerinti pótlása, a porc további károsodásának megakadályozása és a gyulladás csökkentése. A konzervatív kezelés részeként az érintett porcfelszínt regeneráló gyógyszereket kap, javasolt az ízületek terhelésének csökkentése és a személyre szabott gyógytorna végzése. Az oki terápia része például a hialuronsavas kezelés, amelynek során az ízületi felszín „kenésére”, a porc rugalmasabbá tételére és a gyulladás csökkentésére alkalmas, a szervezetben is termelődő hialuronsavat injekcióznak az ízületi résbe. Műtétre többnyire akkor van szükség, ha a fájdalom és a mozgás korlátozottsága olyan fokú, ami már nem javítható a konzervatív terápia eszközeivel.

Mikor sportolhatunk újra a porckopás kezelését követően?

A térdízületi porckopás nem egy ígéretes sportolónak tette már tönkre a karrierjét, mivel súlyosabb esetekben felmerül, folytathatja-e az érintett egyáltalán az adott sportágbeli karrierjét. Ha a porckopás miatt fel kellett függeszteni az addig végzett edzéseket, akkor a kezelés, illetve az esetleges műtét után hosszabb időt, akár több hónapot is igénybe vehet, amíg a sportoló visszatérhet a korábbi edzésritmusához. Ha túl korán kezdi újra teljes erővel terhelni az ízületet, akkor az az állapot romlását okozhatja. Olykor még az is előfordulhat, hogy az ízületeinket túlságosan terhelő sportág helyett másikat kell választanunk. Eseténként a sportsérüléseket követően visszamaradt állapotok is porckopást eredményezhetnek. 

A cikk a Budai Egészségközpont ortopéd szakorvosainak közreműködésével készült.

A szerzőről
Gerinces Magazin

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.