Sokan tapasztalják, hogy a hideg téli időjárás beköszöntével párhuzamosan egyre jobban erősödik a hátfájdalmuk. De vajon igaz, hogy a hideg idő önmagában képes mozgásszervi panaszokat kiváltani? Ha nem, akkor mi lehet az oka, hogy télen intenzívebben éljük meg a fájdalmat?
Hidegben felerősödhetnek a mozgásszervi fájdalmak
A hideg időjárás önmagában nem okoz hátfájdalmat, viszont több kutatás is igazolta az összefüggést az alacsony hőmérséklet és a mozgásszervi panaszok felerősödése között az arra érzékenyek esetében. Ennek magyarázata, hogy a gerincet támogató izmok, inak és szalagok megfeszülhetnek és merevvé válhatnak a hideg időjárás miatt. A helyzetet tovább rontja, hogy a kinti alacsony hőmérséklet következtében a végtagok erei valamelyest beszűkülnek. A két folyamat egymást erősítve jelentős terhet ró a gerincre és az érzékeny ideggyökökre, ami végül fájdalomhoz vezethet.
Már fennálló ízületi gyulladás esetén a légnyomás, valamint a hőmérséklet csökkenése szintén fájdalmat okozhat, sőt akár duzzanatot is eredményezhet. Hasonló hatás jelentkezhet jelentős hőmérsékletingadozás esetén is. Szomorú tény, de igaz, hogy a feszes, hideg izmok, inak és ínszalagok jóval érzékenyebbek a megterhelésre, így hideg időben jelentős mértékben nő a mozgásszervi sérülések bekövetkeztének valószínűsége is.
6 ok, ami miatt intenzívebben éljük meg a hátfájást a téli hidegben
Kutatási eredmények szerint több tényező együttes fennállása okozza, hogy a téli hónapokban intenzívebben éljük meg a hátfájdalmat és más mozgásszervi eredetű fájdalmakat.
A téli időszakban kevesebbet mozgunk, ami az izmok gyengüléséhez vezet. Folyamatos edzésre van szükség ahhoz, hogy az izmaink erősebbek maradjanak, így akkor se hagyjuk abba a mozgást, ha a kinti körülmények nem ideálisak. Ha nem szeretünk hidegben sportolni, még mindig járhatunk edzőterembe.
Télen a fájdalomérzékelő idegvégződések (fájdalomreceptorok) érzékenyebbé válnak, ezért intenzívebb fájdalmat élünk meg.
A hideg miatt megváltozik a vérkeringésünk, az alacsony hőmérséklet következtében az erek összeszűkülnek.
A fényhiány miatt kevesebb D-vitamin termelődik, ami szintén negatívan hat a csontokra. Éppen ezért a D-vitamint az ősztől tavaszig tartó időszakban érdemes pótolni a mozgásszervi egészségünk megőrzése érdekében.
Az ünnepek idején jellemző egészségtelen étkezés, valamint megnövekedett alkoholfogyasztás szintén károsan hat a szervezetünkre.
A szezonális téli depresszió miatt rosszabbul élhetjük meg a hátfájdalmunkat.
TANÁCSOK A HÁTFÁJÁS TÉLI FOKOZÓDÁSÁNAK MEGELŐZÉSÉRE
Öltözködjön rétegesen, melegen!
Sok múlik az öltözködésen: könnyű, réteges öltözet ajánlott, különös figyelemmel a végtagok és a gerinckörnyéki, deréktáji és hátizmok melegen tartására.Okos divat a derékmelegítő is, sőt, kinti munkahelyen dolgozóknak akkumulátoros melegítő mellényre is szüksége lehet. A legérzékenyebb gerincszakaszra tehető melegítő tapasz is kapható a gyógyszertárakban.
Étkezzen egészségesen, fogyasszon gyulladáscsökkentő ételeket!
Vannak ételek, amelyek segítenek megőrizni az egészséget, de a túl sok zsírt, finomított szénhidrátot, tartósítószert tartalmazó ételek utat nyithatnak a legkülönbözőbb betegségeknek, gyulladásoknak. Természetesen mértékkel bármit lehet enni, az ünnepi ételsorra sem kell teljesen nemet mondani. Az egészségbarát étrend friss zöldségeket, teljes kiőrlésű gabonaféléket, értékes zsírokat és fehérjéket, sovány húsokat, halat, vitaminban dús csonthéjas gyümölcsöket tartalmaz. Kerülendők viszont például a bő zsiradékban sült panírozott ételek, a zsíros chipsek és a túlzott cukor- és alkoholfogyasztás is.
Tartsa edzésben izmait!
A borús, szürke, rideg napokon jólesik bekuckózni egy jó könyvvel vagy filmekkel a meleg lakásba, de ha ez kizárólagos szabadidős programmá válik, az hosszabb távon súlyos gondokat okozhat. Az edzetlen izmok ugyanis merevek, sérülékenyek, a hátizmok sem tartják olyan hatékonyan a gerincet, könnyebben kialakulhat egy rossz mozdulat miatti húzódás, sérülés, hátfájdalom. Télen – ha nincs sétaidő – jó szolgálatot tehet az otthoni edzés, egy szobakerékpár, egy jó tornavideó, vagy egy (gerinctorna edzésen elsajátított, egyénre szabott) gerinctorna-program. Bármilyen mozgásformát is választ, ne maradjon el előtte egy pár perces bemelegítés, majd nyújtás.
Próbálja megelőzni a sérüléseket!
Tudatosan végiggondolva egyes veszélyforrások nagyobb eséllyel elkerülhetők. A merev izmok sérülékenyebbek, érzékenyebbek a megterhelésre, egy rossz mozdulattal, eleséssel pedig még nagyobb bajt okozhatunk magunknak, ezért a szabadban végzett aktivitás esetén feltétlen szükségünk van egy stabil, kevésbé csúszásveszélyes, száraz, meleg lábbelire. A fizikai munka, például hólapátolás során óvatosabban, több szünettel, a megerőltetést kerülve mozogjunk, és a bemelegítés, nyújtás se maradjon el. Ha mód van rá, a lakás fűtését legjobb úgy megoldani, hogy hazaérkezéskor már meleg fogadja. Lehetőség szerint az autót is tanácsos kicsit bemelegíteni, mielőtt útnak indulnánk, ha nincs az autóban fűtött ülés a hátfájás megelőzéséhez.
A fájdalom erősödése esetén kérjen orvosi segítséget!
Akinek visszatérően van ilyen problémája, jól teszi, ha nem várja meg a hátpanaszok súlyosbodását, hanem mielőbb szakemberhez fordul. Ortopéd, illetve reumatológus szakorvos, gyógytornász, gyógymasszőr, kiropraktor sokat segíthet. A mozgásszervek állapotának felmérése után beállítható a megfelelő karbantartás, kezelés, fizikoterápia, gerinctorna, és nem utolsó sorban jó tanácsokat kap ahhoz is, hogyan kerülheti el a legbiztosabban a téli állapotromlást.
A cikk a Budai Egészségközpont gerincgyógyász szakembereinek közreműködésével készült.