• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Az ízületek ropogtatása tényleg fokozza a porckopást?

2024. október 25. 11:00
Gerinces Magazin
Off

Sokan élvezik, másokat megnyugtat, a környezetükben lévőket viszont többnyire idegesíti az ízületek ropogtatása. De vajon jót teszünk magunknak az ízületeink, illetve a gerincünk időnkénti vagy rendszeres kiropogtatásával vagy épp ellenkezőleg: ártunk vele? Szakértő segítségével járjuk körbe a kérdést, hogy az ízületek ropogtatásnak milyen előnyei vagy káros következményei lehetnek.

bhc_nyakropogtatas_nyaktorna.jpg

Az orvostudomány már régóta kutatja, hogy milyen hatással van a szándékolt ropogtatás ízületeink, porcaink minőségére.

Zavaró, de nem feltétlen ártalmas

Gerincünk vagy végtagjaik átmozgatása közben sokan tapasztalnak időnként éles kattanást vagy hallanak tompa roppanó hangot. A kattogás jelentkezhet egészséges és károsodott ízületeknél is, legtöbben a térd és a váll mozgatásánál tapasztalják. A jelenség sokszor idegesíti a családtagokat, ismerősöket, kollégákat, pedig ha nem jelentkezik rendszeresen és nem párosul ízületi fájdalommal, akkor komoly aggodalomra semmi okunk. Az ízületek szándékos ropogtatása önmagában nem növeli a porckopás kockázatát, viszont ellazítja a környező izmokat. 

Minél idősebbek vagyunk, annál gyakoribb a kattogás?

A tapasztalat azt mutatja, hogy a kor előrehaladtával egyre gyakoribb a nyaki gerinc mozgatása közben hallható kattogó vagy pattanó hang. Ez általában nem szorul fizioterápiás kezelésre mindaddig, amíg nem jár ízületi fájdalommal vagy a nyaki gerinc mozgásának beszűkülésével.

A lumbális gerinc kattogása leggyakrabban forgó mozgás közben jelentkezik és ritkább, mint a nyaki gerinc esetén. A tapasztalat azt mutatja, hogy a törzsizomzat erősítésével a kattanás ritkábban jelentkezik. Ha azonban a kattogó hangok jelentkezése mellett azt is tapasztaljuk, hogy az ízületeink már nem mozognak úgy, mint régebben, mindenképp keressünk fel ortopédszakorvost. Az ilyen jellegű ízületi diszfunkció fizioterápiás eljárások segítségével jó eséllyel javítható.

bhc_kezropogtatas_keztorna.jpg

Mi okozza az ízületek kattogását? 

1. Kavitáció

Az ízületek kattogásának hátterében többnyire a kavitáció áll. Ez egy olyan fizikai jelenség, ami akkor következik be, ha egy anyag folyadék fázisból hirtelen gáz fázisba alakul át a nyomás esése következtében. Az egymásnak csattanó folyadékfelületek erős akusztikus lökéshullámot keltenek, ami egyrészt zajjal, rezgéssel, másrészt a környező szilárd testek eróziójával jár.

2. Szalagok hirtelen megnyúlása

Kattanó hangot gyakran hallhatunk valamilyen ízületet érő baleset, sérülés vagy hirtelen megerőltetés következtében is. A szalagproblémák elkerülése érdekében nagyon fontos, hogy sportolás vagy nagyobb fizikai igénybevétel előtt ne feledkezzünk el a bemelegítésről.

3. Porckopás

Az ízületek a csontvégek találkozásánál alakulnak ki, melyeket porcréteg borít. A porcréteg közt vékony ízületi rés található, benne ízületi folyadékkal, mely hozzájárul a csontok egymáson való fájdalommentes, zavartalan csúszásához. Az idő előrehaladtával, illetve sérülések, fizikai munka, különböző betegségek (pl. endokrin problémák) miatt ez a porcréteg elvékonyodik a porcképzés és porcpusztulás egyensúlyának felborulása miatt. Ez sokszor recsegő, ropogó hanggal jár, különösképp a térd és a váll esetében.

4. Krepitáció

A krepitáció hasonló hang, mint a hóropogás, leggyakrabban a térdízület mozgatása során tapasztalható. A krepitációt el kell különíteni a többi hang jelenségtől, mert ilyenkor az adott ízület artrózisa vagyis kopása áll a jelenség háttérben. A többi hangjelenség teljesen egészséges ízületben is létrejöhet.

Azért csak óvatosan az ízületek szándékos ropogtatásával!

Egy korábbi kutatásban az ujjaikat rendszeresen kiropogtató pácienseket vizsgáltak, és a kezeikről készült röntgen képeken a rendszeresen „kiropogtatott” ízületek károsodását látták. A kezek duzzadtabbá váltak és szorító erejük csökkent. Ezért bármennyire is rögzült szokás illetve jóleső érzés az ízületek ropogtatása érdemes csínján bánni vele. Az ízületeink védelme érdekében inkább sportoljunk rendszeresen, kerülve az ízületek túlterhelését, és odafigyelve a bemelegítésre az ízületi sérülések megelőzéséért.

A cikk a Budai Egészségközpont ortopéd szakorvosainak közreműködésével készült.

A szerzőről
Gerinces Magazin

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.