Igaz, hogy ha a szüleim gerincproblémákkal küzdöttek, akkor valószínűleg én is erre a sorsra jutok? Valóban segít a hátfájáson a meleg borogatás vagy a masszázs? A gerincproblémák tényleg bénulást okozhatnak? Infografikánkban megvizsgáljuk a hátfájáshoz kapcsolódó leggyakoribb tévhiteket és a tények megismertetésével segítünk tisztázni a félreértéseket.
Élete során tízből nyolc embernek biztosan lesznek gerincproblémái. A gerincbántalom a második leggyakoribb ok, ami miatt az emberek orvoshoz fordulnak, a harmadik leggyakoribb oka sebészeti beavatkozásoknak, és az ötödik leggyakoribb oka a kórházi kezeléseknek. Így nem csoda, hogy szinte minden embernek van személyes tapasztalata a hátfájásról. Családi és baráti beszélgetések alkalmával gyakran meséljük el a saját hátfájós történeteinket és adunk általunk megbízhatónak tartott, kipróbált tanácsokat a hátfájdalomkezelésére vagy kiújulásának megelőzésére vonatkozóan.
Sokan vallják, hogy a rendszeres testmozgást végzőknek biztosan nem lesznek gerincproblémáik, hogy pihenéssel a hátfájás „kifeküdhető” vagy hogy a meleg borogatás és a masszázs eredményesen mulasztja el a hátfájdalmat. Mások meg vannak győződve róla, hogy valamilyen komoly gerincsérülés áll a hátfájdalmuk hátterében, aminek következtében bármikor lebénulhatnak, ezért ideje kés alá feküdniük: a gerincműtét az egyetlen szóba jöhető megoldás.
De vajon mennyire jogosak ezek az elképzelések? Infografikánkban ortopédus, reumatológus, gerincgyógyász szakorvosok, valamint gyógytornász-fizioterapeuta és pszichológus szakemberek segítségével tisztázzuk a hátfájdalomhoz kapcsolódó tévhiteket és ismertetjük meg a hátfájás kiváltó okaira és eredményes kezelési módjaira vonatkozó tényeket.
A cikk a Budai Egészségközpont reumatológus szakorvosainak közreműködésével készült.