• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Hét tanács a köszvény elkerüléséhez

2024. augusztus 09. 12:00
Gerinces Magazin
Off

A középkorban a várurak betegségének tartották a többnyire a nagylábujjon kialakuló fájdalmas ízületi gyulladást. Kiket érinthet a köszvény, és mit tehetünk a rohamokban jelentkező, intenzív ízületi fájdalom ellen?

gerinces_koszveny_kezelese_reumatologia.jpg

A köszvény időről időre fellángoló, többnyire a nagylábujjban, vagy legtöbbször az alsó végtagban lerakódott urátkristályok következtében kialakuló ízületi gyulladás, amely akár egy-két hétig tartó erős fájdalmat és duzzanatot okoz az érintett ízületekben. Akkor fordul elő, ha a szervezet túl sok húgysavat termel, vagy keveset távolít el, emiatt az ízületekben és környékükön tartósan nagyobb mennyiségű urát (a húgysav sója) halmozódik fel. A tű alakú kristályokban lerakódó urát az ízületek gyulladáshoz vezet. A köszvény az ízületeken kívül az ínhüvelyeket és a veséket is érintheti, ahol a magas urátszint kövek kialakulásához vezethet. Szerencsére, ha felismerjük, és változtatunk az életmódunkon, étkezési szokásainkon, akkor a tünetek csökkenthetők és a köszvény újbóli fellángolása elkerülhető.

Éjszaka jelentkező heves fájdalom és ízületi duzzanat a köszvény egyik gyakori tünete

A köszvény leggyakrabban az egyik nagylábujjnál jelentkezik, de a boka, a térd, a könyök, a csukló és az ujjak is érintettek lehetnek. Többnyire éjszaka lángol fel a heves fájdalom, az égő érzés, ami az első fél napban a legintenzívebb. Az érintett ízület duzzadt, vörös, meleg tapintatú, és mindenre, még az ágynemű súlyára és érintésére is érzékeny. A köszvényes fellángolás sokszor egy-két hétig tart, utána csillapodik, de később is visszatérhetnek a tünetek. Ha kezeletlenül marad, a tű alakú urátkristályok fájdalmas csomókká (tophusokká) állhatnak össze a bőr alatt az érintett ízületben és környékén, hosszabb távon elhanyagolva pedig ízületi deformációt, illetve csont- és lágyrészkárosodást is okozhat. A köszvény előre haladtával korlátozottá válhat az érintett ízület mozgása.

Diétával eredményesen megelőzhető a köszvény kialakulása

A köszvény akkor alakul ki, amikor urát kristályok halmozódnak fel az ízületben, ez pedig akkor fordul elő, ha túl magas a húgysav szintje a vérben. Ekkor vagy túl sok húgysav termelődik a szervezetben, vagy a vese túl keveset választ ki. A húgysav a purin lebomlása során termelődik. A purin a szervezetünkben természetes módon jelen van, de a táplálkozás során is bekerül. Több élelmiszerben is megtalálható, leginkább a vörös húsokban, a tenger gyümölcseiben, a halakban és a belsőségekben, például a májban. Az alkoholos italok, kiváltképpen a sör, illetve a fruktózzal, vagyis a gyümölcscukorral édesített italok szintén növelik a vér húgysavszintjét.

gerinces_koszveny_tanacsok_reumatologia.jpg

Betegségek, amelyek fokozzák a köszvény kialakulásának kockázatát

Nem mindenkit sújt egyformán a betegség: a köszvény férfiaknál jóval gyakrabban fordul elő, és általában a 35-40 évesnél idősebbeket érinti, nőknél pedig többnyire a menopauza után jelenik meg először. Vannak olyan betegségek is, amelyek növelik a köszvény előfordulásának esélyét. Így például a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, a krónikus vesebetegség, a túlsúly, a diabétesz, a vesekövesség, a pikkelysömör, a daganatos betegségek, valamint a szív- és keringési betegségek, például a szívelégtelenség.

Bizonyos ritka genetikai állapotok (Kelley-Seegmiller-szindróma vagy Lesch-Nyhan-szindróma) is vezethetnek magas urátszinthez. Gyógyszerek, például az alacsony dózisú aszpirin, egyes vérnyomáscsökkentők, vízhajtók, a nagy mennyiségű niacin (B-3 vitamin) és a szervátültetésen átesett emberek számára felírt, kilökődés elleni gyógyszerek is növelhetik a köszvény kialakulásának kockázatát. Előfordulhat köszvényes fellángolás nagyobb trauma vagy műtét után is.

A vérben mért magas húgysavszint, valamint a mozgásszervi tünetek megjelenése esetén gyógyszeres terápia beállítása is szükséges, szakorvos irányításával.

gerinces_koszveny_megelozese_reumatologus_tanacsai.jpg

Hét tanács a köszvény elkerüléséért

Igaz, hogy a köszvény kialakulásának hátterében nem csak életmódtényezők állnak, szerencsére mégis sokat tehetünk a megelőzéséért.

• Aktív életvitellel, sok mozgással megalapozható az egészséges életmód, a jó közérzet, és nem utolsósorban a köszvényes fellángolások esélye is csökken. Ugyanakkor a köszvény heveny szakaszában nem tanácsos sportolni, ilyenkor az érintett testrészt kímélni, pihentetni kell, egészen addig, amíg lelohad a vöröslő duzzanat, és elmúlik a fájdalom.

• Akiknél már előfordult köszvény, óvakodjanak a purinban gazdag táplálékoktól, mint például a belsőségek, kagylók, halak vagy vadhúsok, és azoktól is, amelyek szintén hozzájárulnak a magas húgysavszinthez, például a zsírban és cukorban gazdag ételek.

• Igyekezzünk több rostdús élelmiszert és friss gyümölcsöt, zöldségfélét fogyasztani! A gyümölcsfogyasztás előnyei (például a rost- és a C-vitamintartalom) kárpótolnak a fruktóztartalomért. Köszvényeseknek a tapasztalatok szerint a cseresznye fogyasztása különösen jót tehet.

• Tanácsos a fehérjebevitel egy részét hús helyett más forrásokból biztosítani, például szója, sovány tejtermékek és tojás fogyasztásával.

• Köszvényesek számára fontos, hogy megőrizzék, vagy helyreállítsák normál testsúlyukat. A túlsúlyos emberek szervezetében ugyanis több húgysav termelődik, és az ízületeik is jobban meg vannak terhelve a nagyobb testtömeg miatt, így könnyebben károsodnak.

• A túl radikális, extrém fogyókúra és a böjtölés nem ajánlott, mert ezek is megemelhetik az urátszintet.

• A túl sok alkohol, különösen a sok purint tartalmazó sör fogyasztása növelheti az urátszintet, és a köszvényes roham kialakulásának esélyét. Heti 14 egységnél nem ajánlott többet fogyasztani (kb. egy deciliter bor illetve 2 dl sör számít egy egységnek).

A cikk a Budai Egészségközpont reumatológus szakorvosainak közreműködésével készült.

A szerzőről
Gerinces Magazin

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.