• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Tudta? Hátfájdalmakat is okozhat a cukorbetegség!

2024. június 19. 15:00
Gerinces Magazin
Off

A baj nem jár egyedül – mondhatják azok a diabéteszesek, akiknek az állapotát visszatérő hátfájdalmak, gerincbántalmak súlyosbítják. Sajnos, gerincgyógyász szakorvosok igazolták az összefüggést: a cukorbetegek gyakrabban szenvednek gerincproblémáktól is.

A cukorbetegség (diabetes mellitus), a glükóz feldolgozási zavara, aminek oka a hasnyálmirigy által termelt inzulin hiánya, vagy a szervezet inzulinnal szembeni érzéketlensége (inzulinrezisztencia). Többszervi betegség, amely számos kötőszövetet érint, csontrendszeri elváltozásokat is okozhat. Több egyéb, a cukorbetegséggel is összefüggésbe hozható probléma eredményezhet gerincbántalmakat, krónikus hátfájdalmakat. Ilyen például az elhízás, amely a diabétesszel szenvedők körében jóval nagyobb arányban fordul elő, mint a nem cukorbetegek között. A súlytöbblet megváltoztatja a test súlypontját, és extra terhelést jelent a gerincre.

gerinces_cukorbetegseg_es_gerincbetegsegek_osszefuggesei.jpg

Gerinccsatorna-szűkület

A cukorbetegség hajlamosító tényezőként kapcsolatba hozható több gerincbetegséggel, amelyek fájdalommal illetve a mozgás beszűkülésével is együtt járhatnak. Ezek egyike a többnyire az ágyéki szakaszon kialakuló gerinccsatorna-szűkület, ami a gerinc belsejében található szabad területek beszűkülését jelenti. Ez a csatornában futó idegek összenyomódását okozhatja, ami bizsergést, zsibbadást, végtag-gyengeséget és deréktáji fájdalmat okozhat. A gerinccsatorna-szűkület következtében a járástávolság jelentősen, akár néhány méterre is lecsökkenhet. A csigolyatér csökkenésének hátterében csigolyacsúszás, porckorongkopás, hipertrófiás csontos vagy lágyrészelváltozások állhatnak, esetleg daganat, vagy oszteoporotikus csigolyaösszeroppanás. Tapasztalatok szerint a cukorbetegek esetében a gerincszűkülethez vezető porckorong-degeneráció gyakrabban, hamarabb következik be, mint a nem cukorbetegek esetében, vagyis a cukorbetegség a gerincszűkület kockázati tényezőjének tekinthető.

Egy 330 beteget érintő vizsgálat eredménye szerint például a csípőprotézis-műtéten átesett betegek 13 százaléka volt cukorbeteg, szemben a populációban erre a korosztályra általában jellemző 8 százalékkal.

A cukorbetegek aránya a betegcsoportok között a gerincszűkületben szenvedő nők körében volt a legnagyobb.

Porckorong-degeneráció

A hosszan tartó, kontrollálatlan cukorbetegség tehát növeli az ágyéki porckorong-degeneráció kockázatát is. A cukorbetegség, pontosabban ezzel összefüggésben a vércukor- és inzulinszint ingadozása, az anyagcsere-zavar jelentősen, akár egyharmadával is növelheti a porckorong-degeneráció és a deréktáji s nyaki fájdalmak előfordulását. A magas vércukorszint ugyanis megváltoztathatja az extracelluláris mátrixot, a kötőszöveti sejteket körülvevő, fehérjékből és szénhidrátokból felépülő hálózatot. A sejtelváltozások következtében egyes szövetek, például a porckorong természetes öregedése felgyorsul. A tartósan magas inzulinszint szintén elősegíti a porckorong degenerációját azáltal, hogy megváltoztatja a vérben a proteoglikánok (szénhidrátláncot kötő fehérjemolekulák) profilját, növeli a kondroitin-szulfát mennyiségét a csigolyaközi lemezek külső gyűrűjében, ezzel csökkenti a porckorong víztartalmát, rugalmasságát.

gerinces_hatfajdalom_is_lehet_a_cukorbetegseg_szovodmenye.jpg

Nő a fertőzések kockázata

A cukorbetegség növeli a fertőzésekre való hajlamot, így növeli a lázzal és derékfájással járó csigolya-osteomyelitis kockázatát is. Ezt a betegséget többnyire bakteriális fertőzés, leggyakrabban a Staphylococcus aureus okozza, ami kiindulhat egy – a cukorbetegek esetében gyakori – nehezen gyógyuló sebből, fekélyből. Szerencsére ritkán, de előfordulhat a szintén fertőzés következményeként kialakuló spinális epidurális tályog is, ami a csigolyacsontok és a gerincvelő membránja közötti területen kezdődhet. A cukorbetegséggel összefüggő tényezők, mint például az elhízás és a magas vérnyomás, szintén növelik a fertőzés esélyét.

Törékenyebb csontok, fájó végtagok

A cukorbetegség csökkenti a csont ásványianyag-tartalmát, így növeli a csigolyacsontok oszteoporotikus törésének veszélyét. A jól kontrollált cukorbetegség csökkenti a kockázatot, ugyanakkor egyes glükózszint-csökkentő gyógyszerek (például inzulin, szulfonilureák vagy tiazolidindionok) a csontok minőségének és szilárdságának romlásával járhatnak. Az orvos az egyéni állapot, a csontsűrűség figyelembe vételével dönt ezeknek a gyógyszereknek az alkalmazásáról.

A cukorbetegség idegkárosodást is okozhat, aminek következtében neuropátia vagy neuropátiás fájdalmak léphetnek fel. Ez a diabéteszes neuropátia a perifériás idegekben fordul elő, leggyakrabban az alsó és felső végtagokban. A cukorbetegek közel felét érinti, míg a nem cukorbetegeknek csak mintegy tíz százalékát.

A cikk a Budai Egészségközpont munkatársainak közreműködésével készült el.

A szerzőről
Gerinces Magazin

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.