• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

A futás 5 hatása, ami javít az életminőségen

2023. március 31. 11:00
Gerinces Magazin
Off

Akár most szeretnénk belevágni a futásba, akár évek óta rendszeresen edzünk, jó lehet tudni a futás hatásairól, melyek meghozhatják vagy fenntarthatják a motivációnkat. Összegyűjtöttük a futás hatásai közül azt az ötöt, ami miatt mindenképp megéri kimenni a szabadba, vagy ráállni a futópadra.

gerinces_1_futas_hatasai_1.jpg

1. A futás legnépszerűbb hatása: az elégetett kalóriák

Sokan azért kezdünk el futni, mert fogyni szeretnénk. Ahhoz, hogy ezt elérjük, arra kell figyelni, hogy a táplálékkal bevitt kalória mennyisége alacsonyabb legyen, mint amennyit felhasználunk. A futás hatására a felhasznált energia mennyisége, az elégetett kalóriák száma növekszik, tehát megfelelő étrend mellett elbillenthetjük a mérleg nyelvét a fogyás felé.

2. Ellenállóbbá válhat szervezetünk a futás hatására?

Igen! A futáshoz hasonló kardió típusú edzések erősítik az immunrendszert. Ennek köszönhetően ellenállóbbá válhatunk a fertőzésekkel szemben. Emellett a futásnak pozitív hatása van a koleszterinszintre, mivel a jó (HDL) és rossz (LDL) koleszterin szintjét is kedvezően befolyásolja a futás. A sporttevékenységek közben a szívnek gyorsabban kell dolgoznia, ezért rendszeres futóedzések következtében szívünket is megerősítjük. Emellett a légzésünkre, tüdőnkre is jó hatással van a futás, hiszen a rendszeres edzés hatására nő a tüdőkapacitás. A futás hatásai hozzájárulnak az egészségünk hosszútávú fenntartásához.

3. A futás hatása az alvásra

Ki ne tapasztalta volna már, hogy esténként kavarognak a fejében a gondolatok, melyek nem hagyják nyugodni. A futással azonban segíthetünk azon, hogy fizikailag is elfáradjunk, így segítve az éjszakai alvást. A futásnak ez a hatása különösen akkor érvényesülhet, ha napközben szellemi munkát végzünk, és a testmozgás nincs jelen a mindennapjainkban.

gerinces_2_futas_hatasai_2.jpg

4. A futás hatása a lelki egészségre

Az önbecsülésre is jótékonyan hat a futás, hiszen tudatában leszünk, hogy legyőztük saját lustaságunkat, sikerült magunkat rávenni a testmozgásra és tettünk egészségünkért. Azt érezzük, hogy kezünkbe vettük az irányítást, találtunk időt és energiát arra, hogy fussunk. Emellett a futás során olyan idegélettani változások is bekövetkeznek, amelynek köszönhetően felszabadultabbnak, boldogabbnak érezhetjük magunkat.

5. Megelőzhetjük a csontritkulást!

Csonttömegünk 25-30 éves korban éri el a maximumát, ami ezután folyamatosan csökken. A rendszeres gravitáció ellenében végzett testmozgás, pl. a futás, serkenti a csontok anyagcseréjét, így ellensúlyozható a folyamat. Ha figyelünk arra, hogy a D-vitamin és a kalcium szintje megfelelő legyen a futás hatása szinte már megkérdőjelezhetetlen a csontritkulás megelőzésében.

Ne halogassunk, vágjunk bele!

Ha a futás hatásai ennyit tudnak javítani életünkön, akkor miért várjunk vele? Találjunk egy időpontot már a héten, amikor belebújunk a futócipőnkbe és kocogunk egyet! Természetesen ügyeljünk a fokozatosságra, saját kondíciónknak megfelelő távval és tempóval kezdjünk! Ne felejtsük el azt se, hogy az időjárásnak megfelelően öltözzünk! Ha ezekre odafigyelünk, hamarosan mi is tapasztalhatjuk a futás hatásait, amelyek nemcsak egészségünkben mutatkoznak meg, hanem büszkévé tehetnek és mentálisan is megedzenek.

A cikk a Budai Egészségközpont belgyógyász szakorvosának közreműködésével készült el.

A szerzőről
Gerinces Magazin

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.