Vannak, akik egy-két nappal előbb megérzik a közelgő időjárás-változást a korábbi csonttöréseik helyén vagy az ízületeikben jelentkező fájdalom révén.
Hideg-, meleg-, kettős fronthatás
A fronthatás egy légköri jelenség megnevezése: olyan légtömegek találkozását értik alatta a meterológusok, amelyben az időjárási paraméterek értékei (például hőmérséklet, légnyomás és páratartalom) jelentősen eltérnek egymástól. A nagy kiterjedésű, több száz kilométer hosszan elhúzódó frontok napokra vagy akár hosszabb időre is megváltoztatják az adott terület időjárását. Járhatnak például a légnyomáseséssel, erős széllel, a levegő páratartalmának megemelkedésével, a hőmérséklet gyors változásával.
Az időjárási frontok közeledtekor érzékenyebbé válhatnak a régi sérülések helyei, az összeforrt csonttörések, műtéti hegek kezdenek el újra sajogni, és gyakran felerősödnek az ízületi bántalmak, a reumás panaszok is.
Az időjárási frontok egészségi állapotra tett hatása
Hidegbetörés (hidegfront) idején csökken a hőmérséklet és a páratartalom, nő a légnyomás. Ilyenkor gyakoribbak a görcsök, rosszabbodhat a fekélyesek, illetve a szív- és keringési betegségekben szenvedők, az asztmások és az epilepsziások állapota. A mozgásszervi, vagyis a csontsérülések helyén jelentkező és a reumás tüneteket elsősorban a hidegfrontra érzékenyek tapasztalhatják. A frontra érzékenyek közérzete romolhat, feszültebbek, ingerlékenyebbek lehetnek, koncentráló képességük csökkenhet.
A melegfront idején emelkedik a hőmérséklet, nő a páratartalom és csökken a légnyomás. Az erre érzékenyek leggyakrabban migrénes fejfájásra, fáradékonyságra, lehangoltságra panaszkodnak, a vérnyomásuk csökken, a pulzusszámuk nő, az esetükben is gyakoriak a szív- és érrendszeri gondok, nő az infarktus és a trombózis veszélye, és jellemző a reflexidő megnövekedése.
A két fronttípus keveredhet, időben egybeeshet, ilyenkor kettős fronthatásról beszélünk, amelyre a hideg- és a melegfrontra érzékenyek szervezete egyaránt reagál.
Érzékeny csontok
Egyénileg sokféle lehet a frontérzékenység, változhat nemtől, az életkortól, az egészségi állapottól függően. Speciális esete, hogy egyesek nemcsak a krónikus ízületi bántalmak (gyulladás vagy kopás) esetén érzik meg az időváltozást, hanem a korábban sérült, törött csontú testrészeikben is jelentkezik ilyenkor fájdalom.
Ez a jelenség a légnyomás értékének változásával függhet össze, amely hatással van a külvilágtól elszigetelt testüregekben (így az ízületi tokokban) uralkodó nyomásviszonyokra is. A légnyomás változása az ízületi folyadék mennyiségét is befolyásolja, ami fájdalmat okozhat a reumás gyulladás, kopás miatt amúgy is károsodott ízületekben. Hegek, forradások esetén a hegszövet állaga, sűrűsége eltér a körülötte lévő, sértetlen szövetektől, így másként reagálnak, másként húzódnak össze vagy nyúlnak meg az időjárási tényezők változásaira, a hőmérséklet- és légnyomáskülönbségre, vagy a levegő páratartalmának változására, ez okozhatja a helyi érzékenységet, fájdalmat.
Tulajdonképpen nincs a jelenségre megoldás, de kordában tartható
A frontérzékenység miatt kialakuló kellemetlenségeket, tüneteket, ha szükséges, a szokásos, vény nélkül kapható szerekkel enyhíthetjük. Aki tudja magáról, hogy milyen hatással van rá az időváltozás, tartson a táskájában a számára leginkább bevált fájdalomcsillapítóból. Melegfront esetén a simaizom-görcsökre ható, hidegfrontnál az idegi eredetű fájdalmakat enyhítő készítmények ajánlhatók. Általános jó tanács, hogy törekedjünk az egészséges életmódra, mivel a kiegyensúlyozott táplálkozás, a megfelelő alvás, a rendszeresen mozgás és a stressz lehetőség szerinti kerülése mellett kevésbé jelentkeznek a frontérzékenység okozta panaszok is. Ugyanez fordítva is érvényes: az időjárási változások nyomán észlelt tünetek gyakoribbá válása és súlyosbodása jele lehet az egészségi állapot romlásának is, így ebben az esetben érdemes egy orvosi és laboratóriumi vizsgálatot kérni.
A cikk a Budai Egészségközpont gerincgyógyász szakembereinek közreműködésével készült.