• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

2021. július 02. 14:07
Gerinces Magazin
Off

Egy rossz mozdulat, lépés nyomán előfordulhat az ízületek sérülése, az izmok vagy ínak, szalagok húzódása, rándulása, netán szakadása.

5-2.jpg

Mozgásunkat az izmok összehúzódása teszi lehetővé. Az izmok ínak segítségével kapcsolódnak a csontokhoz, és így mozgatják az általuk körülvett ízületeket. Váratlan, hirtelen vagy rossz irányú erőbehatás, terhelés nem megfelelő irányú elmozdulásokat, és ezzel az ízületek és a körülöttük lévő lágyrészek, súlyosabb esetben csontok sérülését okozhatja.

Sportolás közben leggyakrabban a láb két nagyízülete, a boka- és a térdízület sérül. A sérülés lehet rándulás, húzódás, súlyosabb esetben ficam. A sérülés gyakran hirtelen jelentkező fájdalommal, az érintett ízület deformitásával, duzzanattal, esetleg vérömleny képződésével jár. Ezek a sérülések külön-külön is, de együttesen sokszor részleges vagy teljes mozgáskiesést is okozhatnak.

A leggyakoribb okok

Az ízületi tokot, a szalagokat, illetve az izmokat érintő sérülések kialakulhatnak egy-egy rossz mozdulat vagy túlerőltetés következtében, ha az izmok és ízületek feszítése meghaladja a mozgathatóságuk határait. Hasonló sérülések azonban kialakulhatnak túlterheléses sérülésként is, amikor a sorozatos mikrosérülések okoznak egy, hirtelen erőbehatásra létrejövő sérüléshez hasonló elváltozásokat, szakadásokat.

Ezek kialakulásának gyakori rizikófaktorai a nem megfelelő terhelés, a lágyrészek és egészében a szervezet nem megfelelő előkészítése a sportra, mint például a bemelegítés nem megfelelő elvégzése vagy ennek elmaradása. 
Sok esetben azokat érinti, akik hosszabb kihagyás után hirtelen kezdik újra a sportolást, vagy megfelelő bemelegítés nélkül, merev izmokkal kezdik újra az intenzív mozgást, vagy nem megfelelő technikával végzik az adott mozgásformát.

Ugyanezek a sérülések természetesen nemcsak sportolás közben, hanem háztartási vagy munkahelyi balesetként is előfordulhatnak.

Ízületi és izomsérülések: húzódás, rándulás, ficam, szakadás

1. Rándulás következik be, ha egy rossz lépés, nagyobb erőbehatás következtében az ízület körüli lágyrészek, szalagok, ínak, izmok hirtelen megnyúlnak, vagy akár el is szakadnak. Sokszor csak kis, szinte szabad szemmel nem látható mikroszakadások keletkeznek, kisebb, rostok közé történő bevérzéssel. A rándulás súlyosságát az befolyásolja, hogy a lágyrészek csupán megnyúlnak, vagy részlegesen, illetve teljesen elszakadnak-e.

2. Ficam alatt azt értjük, amikor az ízületet alkotó csontok a szokásosnál nagyobb mértékben elmozdulnak egymáshoz képest. Részleges ficam során általában az ízületi tok és szalag is sérül, de a csontok gyakran rögtön helyükre kerülnek (visszaugranak). Teljes ficam során időnként a kimozdult csont nem kerül vissza a helyére, ezért sokszor orvosi helyretétel (repozíció) szükséges. Ficam esetén, akár részleges, akár teljes, óhatatlanul sérülnek az ízületet körülvevő lágyrészek, leggyakrabban a stabilizáló szalagok, de néha az ízületi tok és ínak is szakadnak, sőt az ízületet alkotó csontok is törhetnek. Ez talán a legsúlyosabb ilyen jellegű sérülés, amit töréssel szövődött ficamnak hívunk.

3. Nemcsak az ízületekhez kapcsolódó ínak és szalagok, hanem az izmok is sérülhetnek. Az ilyen jellegű baleseteknél, hirtelen nagyobb erőbehatás nyomán: izomhúzódás, -rándulás, sőt izomszakadás is bekövetkezhet. Az izomsérülés az izomrostok megnyúlásával, részleges vagy teljes szakadásával járhat, hirtelen, intenzív fájdalmat, mozgáskorlátozottságot okozva. Az izomban futó erek sérülése miatt bevérzés, vérömleny, véraláfutás keletkezhet. 

Az ízületi és izomsérülések kezelése

Könnyebb esetekben, az izmok, az ínak és szalagok húzódása esetén a legfontosabb az érintett testrész pihentetése. A duzzanatot jegeléssel, fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatású krémek használatával enyhíthetjük.

6-2.jpg

Súlyosabb, mozgáskorlátozottsággal is járó esetben, rándulás, ficam, az ínszalagok, illetve az izomrostok megnyúlása, erős fájdalommal, duzzanattal, bevérzéssel járó sérülése, részleges vagy teljes szakadása esetén szakorvosi kezelésre van szükség.

Ficam esetén a kóros helyzetben lévő ízületrészek helyretétele orvosi feladat, jószándékú beavatkozással nagy bajt is előidézhet az, aki laikusként megpróbálkozik ezzel. A sérült szalagok megfelelő összeforrása érdekében rögzítik, pihentetik a sérült testrészt, de súlyosabb esetben műtét is szükségessé is válhat. A gyógyulás hetekig, akár hónapokig is eltarthat, és utána is sokáig sérülékeny, érzékeny marad az érintett terület, így fizioterápia, gyógytorna segítheti a teljes gyógyulást.

A cikk a Budai Egészségközpont sportsebészének közreműködésével készült.

A szerzőről
Gerinces Magazin

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.