• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

A fájdalomcsillapítás nehézségei az időskori gerinc-rendellenességekben

2020. december 08. 05:21
dr. Ferenc Mária
Off

Napjainkban sok szót ejtünk az idősek védelméről, mivel a koronavírus okozta pandémia a 60-65 év feletti korosztályt és a krónikus betegeket sújtja leginkább a betegség súlyossága, a szövődmények és az elhalálozás tekintetében.

A napi aktivitás és az egészség megőrzése érdekében számos kommunikációs felületen felhívtuk a figyelmet a korlátozó intézkedésekkel együtt járó mozgástér beszűkülése miatt a mindennapi, rendszeres testmozgás jelentőségére. Jelen írásunkkal mozgásszervi fájdalom esetén szeretnénk tanácsot adni az idősebb korosztály számára: ha fáj, hasogat, milyen megfontolás ajánlott, illetve szükséges a fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő gyógyszerválasztáshoz. Hisz a hatásosság mellett a biztonságosságra is kiemelten ügyelni kell, különösen jelen helyzetben, amikor a házi orvos, kezelő orvos vagy gyógyszerész korlátozottabban érhető el.

A mozgásszervi fájdalom, főként a krónikus fájdalom, elsősorban az idős (65 év feletti) egyéneket érinti. A becslések szerint az idős populáció több mint 30%-a szenved valamilyen krónikus mozgásszervi fájdalomtól, s ennek 80%-a krónikus derékfájdalom. A krónikus fájdalom velejárója a kellemetlen fájdalomérzeten túl a mozgáskorlátozottság, szorongás, depresszió, alvászavar és az elmagányosodás. Az idős kor élettani változásai, a társbetegségek, polypragmázia, (több gyógyszer egyidejű alkalmazása) és a gyógyszerinterakciók a fájdalom kezelését jelentősen befolyásolják, megnehezítik. Az időskor kockázati faktora legtöbbször a dozírozási hiba– kihagyott dózis, elégtelen terápiás hatás, vagy a túldozírozás, ami toxicitást eredményez.

Az idősek körében a házi orvosi praxisban a nem szteroid gyulladáscsökkentő (NSAID) készítmények felírási gyakorisága igen magas, mintegy 96%-os. A különböző fájdalmakat vény nélküli gyógyszerekkel enyhíteni szándékozó páciensek döntő hányada elsősorban a nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerekhez fordul, amelyeknek széles a választéka. A legismertebbek az acetilszalicilsav, dexketoprofen, diklofenak, iburofen, naproxin, piroxicam, celecoxib stb. Az NSAID tartalmú gyógyszerek olyan termékek, amelyek bizonyos enzimek (COX-1-, COX-2-arány) révén gátolják a gyulladást, csökkentik a fájdalmat, és nagy részük egyben lázcsillapító is. Az egyes gyógyszerekben levő enzimek aránya is befolyásolja a hatások és mellékhatások előfordulási gyakoriságát.

Ha kínzó, erős fájdalom gyötri az egyéneket, a legtöbben a NSAID-hoz nyúlnak első fájdalomcsillapítóként, ami jogos is, mert ez az egyik legjobb fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő készítmény, de nem árt óvatosnak lenni, s nem árt tudni miből mennyit, mennyi ideig vegyünk be. Ésszerűen, átgondoltan kell alkalmazni, hisz az idősek a legfogékonyabbak a NSAID-k mellékhatásaira. Ezért tehát a NSAID-t idős korban elővigyázatosan kell felírni és szedni, mert a páciens életkorának, és a szedett egyéb gyógyszerek számának növekedésével fokozódik a toxicitás és a káros mellékhatás. A NSAID-t ha túl gyakran és a kelleténél magasabb dózisban használjuk, akkor a melléhatások is kifejezettebben és sűrűbben lépnek fel: ezek a renális (veseelégtelenség, folyadékretenció, hyperkalémia), gasztrointesztinális (gyomor-, bélvérzés, perforáció, ulcerációk, nyelőcsőreflux), hypertonia és kardiovaszkuláris mellékhatások.

A gasztrointesztinális és szív-érrendszeri kockázathoz képest a NSAID-ok vesére gyakorolt mellékhatásai ritkábbak, de az előrehaladott kor nagyobb veszélynek teszi ki a pácienseket a nephrotoxicitás kifejlődése szempontjából. Több tanulmány igazolta, hogy a hosszas és gyakori NSAID-szedés összefüggésbe hozható a gyors krónikus veseelégtelenség kifejlődésének növekvő kockázatával.

Az idősödés önmagában növelheti a kockázatát a gasztrointesztinális vérzésnek, de a NSAID szedésével gyakoribb és súlyosabb a fekélyképződés. Az egyes készítményeknek jobb a gasztrointesztinális biztonsági profilja, pl. a celecoxiboknak, de a kardivaszkuláris kockázatuk kedvezőtlenebb. Javasolt a NSAID-okat gasztroprotekció (védelem) mellett szedni, protonpumpa-gátlóval, antacidával vagy esetleg H2 blokkolóval.

Egyes NSAID-készítmények növelik a kardiovaszkuláris kockázatok, szívinfarktus, thrombotikus események, hypertonia és a stroke kockázatát. Tanulmányok számolnak be arról, hogy a NSAID hosszú távú használata 64%-al növeli a stroke kockázatát. A naproxen a legkevésbé káros az agyi történések szempontjából.

Az orális (szájon keresztül bevett) készítmények mellett a lokális, topikális (NSAID-tapasz) terápia kevésbé hatásos, de biztonságos alternatíva lehet, melynél mellékhatás csak 3-5 százalékban lép fel, az is elsősorban bőrpanasz.

Az opioid terápia,– a gyenge, majd erősebb készítmények akkor jönnek számításba, ha a NSAID-terápia nem megfelelő vagy kontraindikációja van.
A fentieket figyelembe véve az Amerikai Geriátriai Társaság (AGS, a Beers kritériumokat 2015-ben, majd 2019-ben frissítve) az Amerikai Reumatológiai Egyetem és az Európai Reuma Ellenes Liga az aggasztó helytelen NSAID-használat miatt elsősorban az idősödő korosztály védelmében az alábbi megfontolásokat ajánlják:

  • Javasolják a NSAID óvatos használatát a legkisebb hatásos dózissal a legrövidebb időtartamig, max. 5-7 napig egyfolytában, majd váltani egyéb hatóanyag tartalmú készítményre.
  • A NSAID használatakor szükségesnek tartják a potenciális gyomor-bél, vese és kardiovaszkuláris mellékhatások rutinszerű monitorozását, követését.
  • NSAID mellé szedjünk mindig gyomorvédő tablettát.
  • Az AGS nem javasolja a NSAID alkalmazását a IV-es és V-ös stádiumú krónikus veseelégtelenségben szenvedő pácienseknél, akiknél a vesefunkció, a GFR kevesebb mint 30ml/min.
  • A NSAID-terápiát kellő hidratáltság mellett célszerű elkezdeni, megfelelő napi (2-2,5 liter) folyadékfogyasztás mellett.
  • Krónikus fogyasztásban lehetőleg kerülendő a NSAID használata, különösen a magas kockázatú csoportban, a 75 év felett, kortikoszteroid és véralvadásgátló szedése esetén.
  • Ha vízzel, és nem éhgyomorra vesszük be a fájdalomcsillapító tablettát, csökkenthető a kitapadás és a nyálkahártya-károsodás kockázata.
  • 65 év feletti egyéneknél számos szakmai szervezet a paracetamolt javasolja elsőként választandó fájdalomcsillapítóként.
  • Alapvető követelmény, hogy tilos két féle NSAID együttes szedése!

Bár a fájdalomcsillapító gyógyszerelést mindig egyénileg kell kititrálni, amely az idősödő korosztályban egy komplex probléma, de remélhetőleg e pár hasznos javaslattal sikerül egyensúlyt találni a kockázat és előny között.

A szerzőről
Dr. Ferenc Mária az Országos Gerincgyógyászati Központ, a Budai Egészségközpont szakkórházának munkatársa, reumatológus-fizioterápiás és mozgásszervi rehabilitációs szakorvos, osztályvezető főorvos.

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.