A legtöbb mozgásszervi betegség – így a gerincbetegségek is – úgynevezett életmód betegségek. Kialakulásukban a genetikai és alkati tényezőkön túl számos viselkedéses, környezeti és pszichológiai tényező együttes szerepet játszik. A pszichológus segíthet!
A derékfájósok 10%-ánál diagnosztizálható egyértelmű eltérés
A fentieket igazolja az a tény is, hogy az akut derékfájással küzdők csupán 10%-ánál diagnosztizálható egyértelmű neurológiai vagy anatómiai eltérés a tünetek hátterében. A betegek többségénél elváltozás hiányában nem-specifikus derékfájásról beszélhetünk, mely kialakulásában jelentős szerepet játszanak a különféle stressz tényezők.
A pszichológus segíthet a gerincbetegeken
A Palásti Flóra klinikai és mentálhigiéniai szakpszichológus-jelölttel készült alábbi interjúból megtudhatjuk, hogy sok esetben a gerincbetegségek kialakulását élethelyzeti stressz, túlterheltség előzi meg. A gyógyulás folyamatában ezért is fontos a pihenés és a relaxációs technikák elsajátítása. Az érdekes beszélgetés során megismerhetjük a gerincbetegségek megelőzésének lehetőségeit, a betegoktatás fontosságát és a pszichológiai konzultáció terápiás lehetőségeit. A pszichológussal történő konzultáció során ugyanis a páciens rálátást kaphat az élethelyzetére és megtanulhatja kontrollálni a különböző szituációkat.
Hallgassák meg az Országos Gerincgyógyászati Központ klinikai és mentálhigiéniai szakpszichológus-jelöltjével, Palásti Flórával készült Trend FM rádióinterjút!