• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Ízületi fájdalom kezelése: paracetamol vagy diklofenák?

2016. április 13. 07:45
dr. Somhegyi Annamária
0
diklofenák, fádalomcsillapítás, paracetamol

Az ízületi bántalmak gyakran okoznak fájdalmat. Ennek enyhítésére a szakértők paracetamol helyett inkább a diklofenák tartalmú szereket ajánlják.

Ha hát-, derék- vagy térdfájás gyötör bennünket, legtöbben szinte rutinosan nyúlunk valamilyen vény nélkül kapható, paracetamol tartalmú fájdalomcsillapító gyógyszer után. Kutatások azonban arra világítottak rá, hogy porckopás esetén ezek hatékonysága alig haladja meg egy placebó tablettáét. A fájdalom enyhítésére az orvosok paracetamol helyett inkább NSAID szerek (pl. a diklofenák) szakaszos, gondosan kontrollált alkalmazását ajánlják.

gerinces_szteroid_blog
Az ízületi fájdalom kialakulása

A csontvégek porcait borító hyaluron réteg síkos felülete teszi lehetővé a csontok súrlódásmentes elmozdulását egymáson. Ha azonban csökkent kollagéntermelés vagy más ok miatt a porc állománya sérül, és nem elegendő az ízületi folyadék mennyisége, akkor a csontfelszínek mozgás közben súrlódnak egymáson, ami nagy fájdalommal jár. Leggyakoribb a teherviselő csípő- és térdízületek károsodása, de fájdalmat okozó porckopás, ízületi gyulladás a többi ízületen is kialakulhat. A fájdalom eleinte csak terheléskor, később már pihenés közben is jelentkezhet. Sok beteg ennek csillapítására paracetamolt alkalmaz, de a legújabb kutatások szerint ennek nagyon kevés haszna van.

Ízületi fájdalomra a paracetamol alig jobb a placebónál

A berni egyetem kutatássorozatában 5800 osteoarthritises, vagyis kopásos ízületi megbetegedésben szenvedő beteg vett részt. Paracetamolt illetve placebót adtak nekik térd- és csípőízületi fájdalmaikra. A vizsgálat eredménye megdöbbentő volt: a paracetamol alig enyhítette jobban panaszaikat, mint a placebó. A paracetamol dózisától függetlenül a fájdalomcsillapításban és a mozgásképesség visszanyerésében egyaránt minimális volt a különbség. A térd- és csípőfájdalmat okozó súlyos ízületi kopás, osteoarthritis esetében a fájdalom enyhe csökkenését és a mozgásképesség kis javulását tapasztalták ugyan a paracetamolt használók körében, de ezek mértéke nem érte el a klinikailag számottevő szintet.

Korábban egy hasonló kutatás már kimutatta, hogy az akut hátfájás esetében sem haladja meg a paracetamol hatása a placebóét, miközben feleslegesen terheli a májat, többszörösére növelve egy esetleges májkárosodás kockázatát.

Újra kell gondolni a terápiát: paracetamol helyett inkább diklofenák

A hát-, csípő- és térdízületi fájdalmakra a legtöbb háziorvos paracetamolt ajánl. A szakértők a vizsgálatok tapasztalatai alapján sürgetik a klinikai alapelvek felülvizsgálatát, a terápia újragondolását. Lehetséges mellékhatásaik miatt az egyébként hatásosabb nem szteroid gyulladásgátló szerek (NSAID) sem alkalmazhatók hosszabb ideig fájdalomcsillapításra.  Fontos az is, hogyha a fájdalomcsillapító nem bizonyul elég hatásosnak, akkor nem a dózisát kellene növelni, hanem mielőbb abbahagyatni a szedését, és más terápiás lehetőséget keresni. Úgy vélik, hogy ízületi fájdalmak esetén nagyobb szerepet kellene kapnia a nem gyógyszeres kezelési eljárásoknak, például a mozgásnak, a speciális gyógytornának és az egyéb fizioterápiás eljárásoknak, manuálterápiának, akupunktúrának stb. Akut fájdalomcsillapításra pedig paracetamol helyett inkább NSAID szerek (pl. a diklofenák) szakaszos, gondosan kontrollált alkalmazását ajánlják a szakértők. Az eddigieknél nagyobb hangsúlyt kellene kapnia a megelőzésnek is, hiszen a mozgásszervi elváltozásokat jóval könnyebb elkerülni, mint kezelni.

A szerzőről
Dr. Somhegyi Annamária, prevenciós igazgató, Országos Gerincgyógyászati Központ, a WHO „Schools for Health in Europe” /SHE/ Network, EMMI által kinevezett magyar nemzeti koordinátora

Szóljon hozzá Válasz megszakítása

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.