• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Megérkezett a Gerincgyógyászati Szemle!

2014. november 11. 08:05
dr. Varga Péter Pál
0
Gerincgyógyászati Szemle, MGT

Megérkezett a magyar nyelvű orvosi szaklapok legújabb reprezentánsa, a Gerincgyógyászati Szemle! Alább közöljük Dr. Varga Péter Pál főszerkesztő, az Országos Gerincgyógyászati Központ főigazgatójának beköszöntőjét a periodika legelső számából!

Gerinces_Gerincgyógyászati Szemle1

A gerinc betegségeivel foglalkozó orvosszakmák felgyorsult fejlődése, a multidiszciplináris megközelítés nyilvánvaló előnyei a monoszakmás szemlélettel szemben a század első évtizedében oda vezettek, hogy a gerincgyógyászat önálló tudománnyá vált.

A specializálódás természetszerűen más-más offi ciális formát ölt Amerikában, Ázsiában és Európában, de a tendencia egyértelmű: elismertetni a szakterületet önálló specialitásként (ráépített szakvizsgaként). A European Spine Society még 2007-ben határozott arról, hogy önálló bizottságot hoz létre a specialitás megfogalmazása és a komprehenzív tananyag összeállítása céljából. E bizottság 2009-ben végzett a strukturált tudásanyag összeállításával, s 2010-ben indította el moduláris rendszerű képzési programját. Ezt a programot 2011-ben az EU illetékes szervezetei egy jövendő gerincgyógyászati szakvizsga tananyagaként fogadták be, s a közeli jövőben az önálló diszciplínává válás folyamata feltehetően offi ciálisan be is fejeződik.

Magyarországon hagyományosan a neurológia, neuroradiológia, reumatológia, rehabilitáció, idegsebészet és az ortopédiai sebészet képezi
azt a szakmai kört, akik gerincbetegeket vizsgálnak és kezelnek. A Magyar Gerincgyógyászati Társaság (MGT) 1991-ben (a European Spine Society megalakulásával szinte egy időben) alakult, kontinensünkön az elsők között. Multidiszciplináris jellegéből adódóan a fentebb felsorolt szakmák művelői közül tömörítette azokat, akik a gerincbetegségek iránt érdeklődtek, illetve akik felismerve szakmai korlátaikat, más szakmák vonatkozó ismeretanyagát szerették volna elsajátítani.

Már nagyon korai szakaszban (néhai Gardi Zsuzsa és munkatársai korszakos szervezői tevékenységének köszönhetően) nagyszámú gyógytornász csatlakozott a Magyar Gerincgyógyászati Társasághoz, s mind a mai napig aktív részesei társaságunk közéletének.
A gerincgyógyászat magyar nyelvű szakirodalma a fentebb felsorolt szakmák publikációs aktivitásaiból tevődött össze, nem sok valódi multidiszciplináris kézikönyv vagy monográfia áll az érdeklődők rendelkezésére. A megjelent közlemények is a fenti szakmák magyar
nyelvű lapjaiban láttak napvilágot, más szakmabeliek számára lényegében rejtve maradva.

Ez idáig szakmánk adós maradt a gerincgyógyászati témájú közlemények koncentrált formában, rendszeresen megjelenő szakkiadványban való megjelenítésével. Az Országos Gerincgyógyászati Központ megalakulásával és gyors fejlődésével, valamint a komplex gerincgyógyászat önálló szakmai tevékenységi kódon való szerepeltetésével a hazai szakmai fejlődés, kormányzati és biztosítói megközelítés az európai folyamatokkal azonos hullámhosszon mozogva olyan szakmai-társadalmi környezetet hozott létre, ami megkívánja egy rendszeres szakkiadvány megjelentetését.

Az Országos Gerincgyógyászati Központ (a Budai Egészségközpont Kft . Szakkórháza) e folyamatban kezdeményező és organizáló szerepet vállal. Terveink szerint évente négy alkalommal jelenik meg kiadványunk, „Gerincgyógyászati Szemle” címmel. Nyomtatott formája a MGT és a Magyar Gyógytornász Társaság címlistáin, valamint az érintett szakterületek kórházi osztályai és egyetemi klinikái címlistáin szereplő kollégákhoz ingyenesen jut el, míg digitális formában a háziorvosok számára is hozzáférhető.

A Gerincgyógyászati Szemle első száma innen tölthető le.

 

A szerzőről
Dr. Varga Péter Pál az Országos Gerincgyógyászati Központ, a Budai Egészségközpont szakkórházának főigazgatója, gerincsebész főorvos, ortopéd szakorvos.

Szóljon hozzá Válasz megszakítása

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.