• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

A kézfogásból sok minden kiderül

2014. július 02. 08:05
Stoll Dániel
0
kutatás, munkahely, pszichológia

A mindennapokban társas intelligenciánk segítségével képesek vagyunk a másik ember személyiségéről következtetéseket levonni annak viselkedése, gesztusai alapján.

Ez a készség segít minket ahhoz, hogy különféle jelzéseket azonosítva gyorsan kialakítsunk egy előzetes tudást a másikról, amely benyomás fontos útjelzője a kapcsolat további alakulásának.
Van, hogy találkozunk valakivel, és mély szimpátiát érzünk, vagy éppen ellenkezőleg, menekülnénk a környezetéből. Ezek a benyomások tudattalanul születnek meg, és a viselkedés számtalan aspektusából gyűjtött információkból állnak össze.

Egy újdonsült kutatás arra az eredményre jutott, hogy azok a következtetések, amelyeket egyes emberek levonnak rólunk kézfogásunk alapján, valóban sok információt hordoznak személyiségünk olyan aspektusairól, amelyeknek adott szituációban, tudatában sem vagyunk.

A kutatásban 4 vizsgálatvezető pontozó személy vett részt, akik megkülönböztettek nyolc különféle kézfogási karakterjegyet, mint teljes vagy részleges fogás, a kéz hőmérséklete, szárazsága, a szorítás erőssége és időtartama, annak lendületessége, valamint a kéz fizikai jellemzői és a mozdulat közbeni szemkontaktus. A vizsgálat elején a pontozó személyek egy egyhónapos képzésen vettek részt, ahol megtanulták megkülönböztetni az egyes kézfogás-típusokat, valamint begyakoroltak egy semleges tartást, amelyhez a különféle reakciókat viszonyítani lehetett. Vizsgálatukban összesen 112 egyetemi hallgató kézfogását vizsgálták meg ezzel a módszerrel – fiúkat és lányokat vegyesen.

A kutatás úgy zajlott, hogy amikor a vizsgálati személy megérkezett a vizsgálat helyszínére, akkor az első pontozó kézfogással köszöntötte, majd arról tájékoztatta, hogy a vizsgálat során teszteket kell kitöltenie – szó se volt a kézfogásról, mivel nem akarták, hogy a delikvensek tudatosan befolyásolják a helyzetet. Ennek megfelelően a vizsgálati személy kitöltött egy személyiség-kérdőívet, majd a befejezést követően átvezették egy másik szobába, ahol egy újabb pontozóval találkozott, aki szintén udvariasan köszöntötte – természetesen egy újabb kézfogással. Ezután újabb tesztkitöltés következett, majd ismétlődött az egész procedúra, amíg a vizsgálati személy mind a négy pontozóval gyanútlanul kezet nem fogott.

Minden esetben, amikor a pontozó személy kezet fogott egy hallgatóval, gondosan felmérte annak mozdulatait az előzetesen kidolgozott nyolc szempont alapján. Ez után megnézték, hogy mennyire hasonlóak a pontozók leírásai az egyes hallgatókat illetőleg, és azt találták, hogy meglehetősen pontosan tudták besorolni a kézfogásokat. Következő érdekesség az volt, hogy az egyes karakter-jegyek szoros együtt járást mutattak: a határozott mozdulat együtt járt a hosszabb ideig tartó kézfogással és a szemkontaktussal, azonban azoknál, ahol kevésbé volt határozott a kézfogás, átlagosan alacsonyabb pontszámok születtek a többi dimenzióban is. Ezáltal a kézfogás karaktere leírható egy összetett mutatóval, ami a kézfogás határozottságát mutatja meg.

A pontozó személyek általánosságban igen jól képesek voltak elkülöníteni a határozott kézfogást a kevésbé határozottaktól, besorolva a vizsgálati személyeket különféle kézfogás-stílusokba. Ezeket a kategóriákat összevetették a hallgatók által kitöltött személyiségtesztekkel. Azok a hallgatók, akik határozottabb kézfogással bírtak, a tesztekben nyitott, extravertált személynek írták le magukat, aki általánosságban pozitívan viszonyul a környezethez, kevésbé szemérmes és ideges természetű. Ráadásnak a pontozókat is megkérdezték arról, hogy a határozott kézfogású hallgatókat milyen személyiségnek ítélik meg, és meglepő módon ők ugyanazt mondták, amit a tesztek is mutattak.

Kézfogás állásinterjúkon

Egy másik tanulmány is foglalkozott a jelenséggel, de valós élethelyzetekben. Ebben az esetben a kutatók állásinterjúkra látogattak el, és azt vizsgálták, hogy milyen hatást gyakorol a kézfogás karaktere a HR szakemberekre. Gondosan felmérték az állásra jelentkezők mozdulatait, amelyet összevetettek a HR-esek leírásával. Eredményül azt kapták, hogy a határozott kézfogású személyek általánosságban jobb ajánlást kaptak, mint társaik, annak ellenére, hogy az utólagos megkérdezés alapján az interjúztatók nem voltak tudatában a jelölt kézfogásának milyenségének.

Irodalom

Bernieri, Frank J. Petty, Kristen N. (2011). The influence of handshakes on first impression accuracy. Social Influence, 6(2), 78-87.

Chaplin, W. F. Phillips, J. B. Brown, J. D. Clanton, N. R. Stein, J. L. (2000). Handshaking, gender, personality, and first impressions Journal of Personality and Social Psychology, 79,110-117.

Mayer, J. D. (2014). Personal intelligence: The power of personality to shape our lives. New York: Scientific American/Farrar Strauss & Giroux

A szerzőről
Stoll Dániel az Országos Gerincgyógyászati Központ, a Budai Egészségközpont szakkórházának munkatársa, klinikai szakpszichológus-jelölt, doktorandusz, megbízott osztályvezető.

Szóljon hozzá Válasz megszakítása

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.