A Magyar Ortopéd Társaság (MOT) és a Magyar Traumatológus Társaság (MTT) 2014. évi közös Kongresszusát Szegeden tartotta, 2014. június 22-24. között.
Intézetünk három szakterületen is jelen volt, így gerincsebészet, pszichológia és betegedukáció témakörben hangzottak el tőlünk előadások.
Gerincsebészeti témában – Új generációs non-rigid implantátummal végzett thoracolumbális fúziós műtétek rövid távú radiológiai utánkövetése – címmel hallhattunk a stabilizációs műtétekről.
Nagy öröm volt számomra, amikor kb. fél évvel ezelőtt fölfedeztem a 2014. évi MOT és MTT közös kongresszusának tervezetében a betegoktatást, betegedukációt. Nem tudok arról, hogy sebészkongresszuson valaha is szerepelt volna ez a gyógyítási tevékenység, mint külön témakör.
Azt gondoltam itt feltétlen tovább kell adni, be kell mutatni azt a betegoktatási, betegtájékoztatási tevékenységet, amelyet intézetünkben végzünk a műtétek előtt. Sőt a kongresszus befejeztével is az a tapasztalom szűrődött le, hogy még hét év elteltével is úttörő munkát végzünk evvel a tevékenységgel.
Pszichotrauma és a lelki segítség szerepe/Betegedukáció című szekcióban először pszichiáterektől, pszichológusoktól hallhattunk lenyűgöző előadásokat.
Intézetünkből – Gerincbetegek pszichológiai szűrése és felkészítése és Gyermekek preoperatív pszichológiai felkészítése címmel – továbbá másoktól – A Poszttraumás Stressz Zavar új koncepciója és a traumatizált menekültek, Sürgősségi lélektan, Túl a traumán cím alatt hangzottak el az előadások.
Betegoktatói témakörben intézetünkből a Műtét előtti terápiás betegtájékoztatás (az előadás absztraktja letölthető innen: Műtét előtti terápiás betegtájékoztatás_Ortopéd kongresszusi beszámoló)– továbbá másoktól – Az orvos személyes szerepe a betegoktatásban, Szavaink ereje, avagy pozitív szuggesztiók alkalmazásának hatása a betegek transzfúziós igényére címmel hallhattunk izgalmas előadásokat.
Az előadások felsorolása természetesen nem teljes, még számos megkapó és tanulságos témáról hallottunk, így a gyász és veszteség feldolgozásának segítéséről, traumatizáló családi hatásokról az öngyilkosság hátterében, traumatológiai betegek pszichés állapotfelméréséről.
Túl azon, hogy nagyon fontos tudnivalókkal gyarapodtunk, konklúzióként megállapítottuk, hogy mindenképpen folytatni kell e téma megjelenését az ortopéd és baleseti megbetegedésben szenvedő betegek széles körű gyógyítása érdekében, amikor nemcsak a testet, hanem a lelket is gyógyítjuk.
A kongresszus egyik fő témája a csípő és térdprotetika volt, e témakörben is figyelemfelkeltő és hasznos előadásokat hallgattunk meg, amelyek azért voltak számunkra érdekesek, mert intézetünkben is nagy számban végzünk ilyen műtéteket és a műtét előtt természetesen tájékoztatjuk betegeinket az elvégzendő műtéttel kapcsolatos tudnivalókról.
Amit még érdekesnek találtam – Kollégáink külföldön – című szekció.
Többek között azért találtam ezt a témát megragadónak és fontosnak, mert jó magam is eltöltöttem tizenhárom évet a német egészségügyben. Ma nagyon boldog vagyok, mert a sorsom úgy alakult, hogy már szintén tizenhárom éve ismét itthon segíthetem a betegeket.
Ez egy kerekasztal megbeszélés volt, ahol az előre feltett kérdésekből beszélgettek a meghívottakkal, akik magyar orvosként Németországban, Ausztráliában és az Egyesült Királyságban dolgoznak.
1.) Kérdés: Miért ment el?
Válasz: Pénz, karrier, kalandvágy
2.) Kérdés: Elégedett – e?
Válasz. Igen!
3.) Kérdés: Mi az, amiért ennyire elégedett?
Válsz:
- Munkarend – stabil, előre látható
- Szervezettség, logisztika
- Munkakörülmények
- Kisegítő személyzet frusztráltságának hiánya
- Nincsenek korlátok
4.) Kérdés: Van – e olyan,ami hiányzik?
Válasz: (előzetes felmérés alapján)
- 57% kollégák
- 27% szabadidő
5.) Kérdés: Mit hozna haza onnan, ahol dolgozik?
Válasz: Munkarend, logisztika, pénz
6.) Kérdés: Mit vinne ki innen? Mit exportálna?
Válasz: A magyar szellemet, kreativitást.
7.) Kérdés: Tervezi – e, hogy 5 éven belül haza jön?
Válasz: Akkor, ha az ember azt tudná biztosítani a családjának, amit szeretne.
8.) Kérdés: Minek kellene megváltoznia ahhoz, hogy azonnal visszajöjjön?
Válasz:
- Tervezhetőségnek
- Gyalázatos hálapénz rendszernek
- Az egészségügy anyagi hátterét kellene rendezni
- A mentalitással van a legnagyobb baj
- …, ha jönnék, azért jönnék, hogy változtassak a dolgokon és nem arra várnék, hogy azok változzanak
- Pszichológiai határ az öt év – öt éven túl már a család, a gyerekek helyzete is fontos kérdés lesz
- Az eszed visz ki és a szíved hoz haza
Nagyon reméljük, hogy nemcsak a kerekasztal beszélgetés részvevői, de még sokkal – sokkal több külföldön dolgozó magyar orvos és más egészségügyi dolgozó, gazdag szakmai, nyelvi és kulturális tudással és tapasztalattal, hamarosan újra vissza tud térni.
Ugyanakkor azt is reméljük, hogy olyan körülmények lesznek Magyarországon, hogy ne kelljen külföldre menni a fiatal, családalapításra készülő orvosnak, egészségügyi dolgozónak és megtehesse azt, hogy itthon segít az embereken.
A kongresszus megerősített abban, hogy jó úton járunk és folytatni kell a betegek felé való kifejezett odafordulást.
Kaptunk Szegedtől és reméljük adtunk is Szegednek.
Köszönjük!