• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Az iskolatáska súlya és a gyermekek gerincének egészsége

2012. október 01. 13:57
dr. Somhegyi Annamária
0
gyermek, iskolakezdés, tartáskorrekció

Az alábbi cikkben a Magyar Orvosi Kamara elnökének írt állásfoglalást olvashatja, amely felhívja a figyelmet a tartásjavításra és a gyermekek gerincvédelmére.

A gyermekek gerincének egészséges fejlődését több tényező együttesen veszélyezteti:
A mozgásszegény, ülő életmód, mely ma már az óvodás korosztályban is tartáshibákhoz vezet (dr. Pellet Sándor gödöllői ortopéd szakorvos rendszeres, tudományos igényű szűrővizsgálatai szerint az óvodások 62 %-ában már észlelhetők tartáshibák), s a tartáshibák tömeges előfordulását észlelik az iskoláskorban is azon szakorvosok, akik tudományos igénnyel, precízen vizsgálják a gyermekeket (pl. dr. Fejérdy Gábor ortopéd szakorvos, dr. Krunity Xénia reumatológus szakorvos eredményei). Megoldás: a mindennapi iskolai testnevelés/testmozgás megvalósítása minden gyermek részvételével, megfelelő egészségfejlesztési szempontok teljesítésével.

A testnevelési órákon végzendő speciális tartásjavító torna még mindig nem kielégítő elterjedtsége (annak ellenére, hogy újabban a NAT és a kerettantervek ezt minden gyermek számára előírják a testnevelés részeként). – Megoldás: a speciális tartásjavító torna beépítése minden gyermek testnevelésébe, miután a testnevelő pedagógus elsajátította.

Az iskolatáska súlya meghaladja a gyermek testsúlyának 10 %-át (ez a 10 %-os, de max. 12,5 %-os határérték a németországi idevonatkozó szabványban szerepel, ismereteink szerint a német ortopédek javaslatára, azonban a több évvel ezelőtt született német javaslat szakirodalmi hátterét nem sikerült megtalálnunk). – Megoldás: a szülők közössége a tantestülettel együttműködve kialakítja a helyben alkalmasnak talált módszert (pl. szekrények készítése és elhelyezése az iskolában, kevesebb könyv és taneszköz cipelésének elvárása, fölösleges „súlyok” kivétele a táskából).

Az iskolabútorok többnyire nem veszik figyelembe sem a gyermekek változó testméreteit, sem a gerinc biomechanikájának alapvető követelményeit. – Megoldás: ha új bútort vesz az iskola, jó és tartós, a gyermekek változó testméreteihez igazodó széket vegyen, bár ez kicsit drágább (a jó szék leírását itt találják).

A 4 tényező közül az első kettő érdekében a Nemzeti Népegészségügyi Program pontos célkitűzéseket tartalmaz, és a célok megvalósítása érdekében sok, egyelőre nem látványos, de az ügyet szolgáló törekvés van folyamatban 1995 ill. 2001 óta. Ezekről a Magyar Gerincgyógyászati Társaság prevenciós programjának honlapján, az Ön által most olvasott Gerinces Magazinban is tájékozódni lehet. Az iskolatáska súlyának előírása, valamint a megfelelő iskolabútorok elterjedésének elősegítése érdekében még igen sok erőfeszítés lesz szükséges.

Az iskolatáska súlyával kapcsolatban az a sokéves tapasztalatunk, hogy mondjuk, kérjük a pedagógusoktól a helyi megoldást, de ez nem vezetett eddig semmi eredményre. Ugyanez a somogyaszalói nagymama, Ballay Attiláné tapasztalata is, aki a témáról konferenciát szervezett Kaposvárott 2004. április 7-én. Ezért az tűnik elengedhetetlennek, hogy az illetékes tárcák, az egészségügyi és az oktatási tárca írja elő a pedagógusoknak: oldják meg saját iskoláikban a táska súlyának csökkentését. Tudomásunk van arról, hogy az Oktatási Minisztérium az Oktatási Közlönyben 2004. őszén (valószínűleg szeptemberben) közleményt adott ki, melyben erre a problémára és a megoldás megkeresésére hívta fel az iskolák  figyelmét, s a szöveg az egészségügyi tárca közreműködése révén jól hangsúlyozza a gyermekek gerincvédelméhez szükséges többi tennivalót is.

Összefoglalva: a Magyar Gerincgyógyászati Társaság támogatja azt a törekvést, hogy a gyermekek gerincének egészséges fejlődését az iskolák segítsék, ezen belül azt is, hogy az iskolatáska súlya a gyermek testsúlyának 10 %-át ne haladja meg. A Magyar Gerincgyógyászati Társaság ugyanakkor felhívja a szülők és a pedagógusok figyelmét a többi veszélyeztető tényezőre és azok megoldására is. A Magyar Gerincgyógyászati Társaság javasolja, hogy az illetékes tárcák megfelelő jogszabályi előírás meghozatalával segítsék az iskolatáskák túlsúlyának megszűnését.

A szerzőről
Dr. Somhegyi Annamária, prevenciós igazgató, Országos Gerincgyógyászati Központ, a WHO „Schools for Health in Europe” /SHE/ Network, EMMI által kinevezett magyar nemzeti koordinátora

Szóljon hozzá Válasz megszakítása

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.