2013 nyarán, a JAMA Intern Medicine folyóiratban megjelent amerikai felmérés eredményei szerint a háziorvosi rendelőben megjelenő betegek 10%-a ágyéki, vagy nyaki gerincfájdalmai miatt keresi fel orvosát.
Ennek teljes költsége évente több mint 86 milliárd dollárra tehető.
A megnövekvő beteganyag következtében a vizsgáló orvosok mellőzni kezdték a kivizsgálást és a konzervatív kezelések megtervezését a folyamatban levő nemzetközi protokollok szerint, helyettük erős narkotikumokat adnak a megszokott fájdalomcsillapító és non-szteroid gyulladáscsökkentő terápia helyett – derül ki a friss kutatásból.
A Harvard Egyetem és a Beth Israel Deaconess orvosi központok által végzett kutatásban 24,000 esetet vizsgáltak 1999 és 2010 között. „Nagyon jó protokollok léteznek a derékfájás konzervatív kezelésének felállítására non-szteroid gyulladáscsökkentő terápia, acetaminophen és gyógytorna formájában, melyek általában három hónap alatt elérik a megfelelő fájdalomcsillapító hatást” írja le John Mafi a kutatási projekt vezetője. Ennek ellenére a kutatók kimutatták, hogy a vizsgált periódus végére a felírt narkotikumok 51%-al növekedtek, a gyulladáscsökkentőket helyettesítve.
Egy korábban megjelent kutatás szerint a kábítószer tartalmú fájdalomcsillapító gyógyszerek csökkentik ugyan a fájdalmat a derékpanaszok esetében, de annak kiváltó okát nem szüntetik meg, ezért nem javasolt ezen szerek alkalmazása ilyen típusú betegségek esetében, ráadásul magában hordozza a függőség és túladagolás veszélyét.
A kutatók nemcsak a gyógyszerek túlzott alkalmazásának veszélyére hívják fel a figyelmet, hanem a megnövekedett sugárterheléssel járó vizsgálatokra is, melyek az sugárzás révén fokozhatják a daganatos betegségek kialakulásának veszélyét.
A sugárterheléssel járó vizsgálatok is 57%-al nőttek a vizsgált periódus végére, ami jelentős növekedést jelent a 10 éves vizsgálati időszakban.
Az Országos Gerincgyógyászati Központ diagnosztikus és konzervatív terápiás protokollját ld. a honlapunkon.
Forrás
Worsening Trends in the Management and Treatment of Back Pain
John N. Mafi, MD; Ellen P. McCarthy, PhD, MPH; Roger B. Davis, ScD; Bruce E. Landon, MD, MBA, MSc
JAMA Intern Med. 2013;173(17):1573-1581. doi:10.1001/jamainternmed.2013.8992
Published online July 29, 2013.