• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

Betegoktatás, mint gyógyító tevékenység

2013. december 10. 08:09
Oroszi Julianna
0
betegjogok, betegoktatás

A betegoktatás önálló szakterületté válásának fontosságát szeretném sürgetni, azáltal, hogy összefoglalom a betegoktatás megváltozott helyzetét Magyarországon, utalok külföldi példára is.

Ismertetem a betegoktatás definícióját, részletesen írok a terápiás betegoktatásról, ugyanis ebbe a kategóriába sorolható a műtét előtti betegtájékoztatás is, amelyet az Országos Gerincgyógyászati Intézetben – már több mint hat éve – sikeresen és hatékonyan végzünk.

Betegoktatást végez minden egészségügyi szakember, például a nővér, amikor megtanítja a beteget arra, hogyan kell beadni a trombózis elleni injekciót, a sebész, amikor tájékoztatja a beteget a közelgő műtét esetleges szövődményeiről, annak valószínűségéről, a gyógytornász, amikor megtanítja a betegnek hogyan keljen föl az ágyból úgy, hogy azzal a legkevésbé terhelje a gerincét. Ily módon betegoktatás mindig is a gyógyító munka szerves része volt. Az utóbbi időben azonban megjelent az igény arra, hogy az külön szakterületté váljon.

A betegtájékoztatás során beteg centrikus, a beteget partnerként kezelő kapcsolat alakul ki.

A betegoktatás során beteg centrikus, a beteget partnerként kezelő kapcsolat alakul ki.

Ennek számos oka van. Többek között az orvos- beteg viszony átalakulása, az atyáskodó (paternalista) kapcsolatból beteg centrikus, a beteget partnerként kezelő kapcsolat alakult ki. Továbbá a beteg tudni akarja, hogy mi fog vele történni a különböző terápiás kezelések során – élni akar a teljes körű tájékoztatás jogával, az önrendelkezés jogával úgyszintén. Tehát a beteg érvényesíteni akarja a jogait és az orvosnak kötelessége tájékoztatni a beteget. –  E kettős feladat megoldását elősegítendő alakítottuk ki intézetünkben, az Országos Gerincgyógyászati Központban a már több mint hat éve működő műtét előtti betegtájékoztatást. Az orvosi tájékoztatáson felül, befekvő betegeinkkel külön foglalkozunk, a műtéti beavatkozásokra való felkészülést segítve.

Mindezekből következik, hogy egyértelműen jogos az igény arra, hogy a betegoktatás önálló szakterületként jelenjen meg, Magyarországon is. Főként azért, mert hazánkban egyre kevesebb az orvos és egyre több a beteg. Hollandiában a kórházak 80% – ban dolgozik betegoktató. A betegoktatás definícióját 1999 – ben, Párizsban fogalmazták meg, miszerint: ”Betegoktatásnak tekinthető minden, a beteg felé irányuló oktatási tevékenység, beleértve a terápiás tájékoztatást, az egészségnevelést és a klinikai egészségmegőrzést.”.

Terápiás tájékoztatás a műtét előtti betegtájékoztatás is. A terápiás tájékoztatás egy folyamat, amely során több módszert kombinálunk. Informálás, tanácsadás, döntéstámogatás, viselkedésmódosítás. Mindezek hatást gyakorolnak az érzelmekre, a betegség megélésének minőségére. Az már bizonyított tény, hogy a műtét előtti információközlés és tanácsadás bizonyítottan csökkenti a szorongást, javítja az együttműködést és ez által elősegíti a gyors gyógyulást. A terápiás betegoktatás vonatkozásai információs, jogi, etikai és lelki. Információs, mert csak az informált beteg tud valódi partnerré válni. Jogi, ugyanis a legtöbb műhiba per oka az, hogy a beteg úgy érzi nem kapott elég tájékoztatást és odafigyelést. Etikai, hiszen az etika jelentése érték, ami az ember javát szolgálja. Lelki, mert a betegoktatónak a betegséggel, annak kezelésével kapcsolatos információkon túlmenően hitet és reményt is kell adnia a gyógyuláshoz.

Az Országos Gerincgyógyászati Központban 2007 októbere óta több mint 10 000 beteget tájékoztattunk oly módon, hogy a fent ismertetett szempontokat maximálisan figyelembe vettük.  A betegek visszajelzései igen pozitívak. Meggyőződésünk, hogy az információval való gyógyítás, közérzetjavítás hozzájárul a gyors felépüléshez. Az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization, WHO) is kimondja, hogy a betegoktatás, azon belül a terápiás betegtájékoztatás, a betegbiztonsággal kapcsolatos tényezők fontos része. Ugyanis az informált beteg jobb esélyekkel rendelkezik egészségének visszanyerését illetően. Csak az információval ellátott, felkészült beteg lehet valódi partner. Csak így nyerhetjük el az együttműködést. A beteg együttműködése nélkül – tudjuk – a legkiválóbb terápiás kezelés is hatástalan marad.

A szerzőről
Oroszi Julianna az Országos Gerincgyógyászati Központ, a Budai Egészségközpont szakkórházának munkatársa, betegoktató, a betegtájékoztató szolgálat vezetője.

Szóljon hozzá Válasz megszakítása

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.