Multicentrikus, randomizált klinikai vizsgálat során brit kutatóorvosok összehasonlították a gördülő talpú és sima talpú cipők terápiás hatékonyságát az idült derékfájdalommal élők körében.
Vizsgálatuk eredményét a gerincgyógyászat egyik legrangosabb újságjában, a Spine-ban tették közzé.
Az elmúlt évtizedben reklámok sorozata hirdette, hogy a gördülő talpú cipők viselése csökkenteni fogja a derékfájdalmat. Tették ezt annak ellenére, hogy nem volt hivatalos, tudományosan alátámasztott, erős bizonyítékuk az állításuk alátámasztására.
A brit kutatóorvosok vizsgálatukba 115 beteget vontak be. Véletlenszerűen besorolták őket két csoportba (randomizáció). Az első csoport tagjainak gördülő talpú cipőt, a második csoportba soroltaknak pedig sima talpú cipőt kellett viselniük legalább 2 óra hosszat minden nap miközben sétáltak vagy álltak. Klinikai állapotukat egy ágyéki gerinc funkcionális kapacitását felbecsülő, önkitöltős állapotfelmérő kérdőív segítségével mérték fel. Az önkéntes résztvevők a klinikai vizsgálat elején egy hónapig, heti egy alkalommal tréningen és oktatási programon vettek részt, amely során gyógytorna és relaxációs gyakorlatokat tanultak. Az önkénteseket egy évig követték, a kontrollok a 6. héten, 6. hónaposan és első év elteltével történtek.
Az első csoport tagjainak 77%-a, a második csoportból a résztvevők 84% jelent meg az egy éves kontrollvizsgálaton is. A kontrollvizsgálatok mindegyike során mindkét vizsgálati csoportban javulást tapasztaltak a gerinc specifikus funkciócsökkenésének mértékében a vizsgálat előtti állapotukhoz képest. A javulás mértéke minden esetben statisztikailag is szignifikáns mértékű volt a klinikai vizsgálat előtti állapothoz képest. Ugyanakkor a csoportok között szignifikáns különbség a kontrollvizsgálatok egyikén sem volt. Javulást tapasztaltak továbbá életminőség tekintetében, szorongás és depresszió esetén, valamint kevesebb volt a munkából való kiesés a fájdalom miatt.
Vizsgálatuk eredményét a következőképpen kommentálják a kutatóorvosok. Jelen vizsgálat alapján nincsen olyan eredmény, amely alátámasztaná azt a feltevést, hogy a gördülő talpú cipők viselése hatékonyabb lenne az idült derékfájdalommal élők kezelésében fájdalom és funkciócsökkenés szempontjából.
Az eredeti közlemény a Spine 2013. évi számában jelent meg (Volume 38 , Number 22 , pp 1905 – 1912).
Szóljon hozzá
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.
Nem tudom, hogy az idült derékfájdalommal élők csoportjában milyen fájdalmakkal jelentkeztek, illetve vettek részt a munkában. Azt sem, hogy az az idő, melyen belül kötelezték őket a gördülőcipők viselésére megfelelő volt-e az adaptációjukhoz.
Egyet viszont biztosan tudok. Amikor megvettem az MBT cipőmet egyszerre elmúltak a sétálásokkal kapcsolatban jelentkező gerincfájdalmaim, melyekkel már pár száz méter megtétele után csak cammogni tudtam. 5 évig a lábamről le sem vettem. Naponta képes voltam hosszú kilómétereket gyalogolni, túrázni. Eddig tartott ugyanis az első cipőm. Utána áttértem a simatalpúra, de ismét jelentkeztek elviselhetetlen fájdalmaim.
A másik dördülőcipőm RYN márkáju. Ezzel egy ideig, pontosan egy évig meg voltam elégedve, de azután észrevettem, hogy ismételten jelentkeznek fájdalmaim. Igaz kisebb mértékben. Tolómérővel megmértem egy új cipő és az én általam használt ugyanazon tipusu cipő dördülő részének vastagságát, mely azt mutatta, hogy az általam használt 3-4 mm-rel alacsonyabb lett. Ezt jeleztem az eladó felé, de ő azt mondta, hogy a gyártástechnológiából kifolyólag ilyen nem történhet meg. Azóta csak kisebb távokat tudok megtenni, de ezeket még fájdalommentesen. Simataplú és kissé emeltebb talpú (sport)cipőben nem tudok 100 méter után fájdalom nélkül közlekedni.
Nekem ezt jelenti a gördülőcipő!