A Holt-tenger, melynek vize tömény sóoldat, nemcsak – mint köztudott – psoriasisos (pikkelysömör) Betegek Mekkája, hanem számos mozgásszervi megbetegedés gyógyhelye is. Az azonban kevesek számára ismert, hogy a Holt-tengeri klimaterápia jelentős pozitív hatást fejt ki a szérum D- vitaminszint emelkedésére, és ezzel összefüggésben a gyulladásos és nem gyulladásos eredetű mozgásszervi betegségek – így a krónikus derékfájdalom – szimptomáinak csökkentésében
Cikkünket nemcsak azon olvasóinknak ajánljuk, akik úticéljukként a szabadidő eltöltésére és pihenésre a Holt-tengert választották, hanem azoknak is, akik érdeklődéssel olvasták a számos betegség megelőzésében igen fontos szerepet betöltő D- vitamin jelentőségéről írt ismertetőnket. A D- vitamin a szervezet szinte minden szervrendszerében igen jelentős szabályozó funkciót tölt be, a kalcium anyagcserére kifejtett évtizedek óta ismert hatásán kívül.
Az alábbi izraeli tanulmány célja azt volt, hogy megvizsgálják a klímaterápia hatását a Holt-tengernél, a norvég Betegek körében, a szérum D -vitaminszint változását illetően, – azon Betegeknél akiknek különböző mozgásszervi panaszaik voltak – valamint céljuk volt megfigyelni a lehetséges kapcsolatot a klímaterápia hatására megnövekedett szérum D-vitamin szint és a mozgásszervi betegségek tünetei és a súlyossága között.
60 norvég Beteget vizsgáltak, akik 21 napos rehabilitációs kezelésre érkeztek a Holt-tengerhez. Az alanyokat három csoportra osztották a betegségük alapján: első csoportot a krónikus derékfájós, a második csoport rheumatoid arthritises (sokizületi gyulladás), a harmadik csoport térd- és csípőizületi arthrosisos Betegek alkották. Mérték az érkezéskor, valamint 21 nap után a szérum D- vitaminszintet, a fájdalom intenzitását mutató vizuális analóg skálát, és a különböző, a betegség súlyosságát jelző kérdőíveket, alvászavarokat, a napi aktivitást, az izületek funkcióját és a fájdalomcsillapító gyógyszerek fogyását.
Mint ismeretes az emberi szervezetben a D- vitamin elsődleges forrása, egy a bőrben levő vegyület (7-dehidrokoleszterin), amelyből a napfény hatására fotokémiai reakció révén D3- vitamin keletkezik.
Az UVB sugárzás a Holt-tengeri régióban (a legalacsonyabb pontja a Földnek, kb. 420 méterrel van a tengerszint alatt) kisebb, mint a tengerszint és az afölött mért UVB sugárzás. Ennek két oka az UVB csökkenése a 420 méter extramélység miatt, valamint az UVB elnyelése viszonylag magas az aeroszol tartalom miatt, amelyet a magas sótartalmú Holt-tenger párolgása okoz. Az alacsony UVB intenzitás ellenére is a Holt-tengeri területen azt mutatták ki az eddigi elemzések, hogy a szérum D- vitaminszintje jelentősen emelkedik 3 hetes klímaterápia után.
A D- vitaminhiány felmérések szerint nagyon gyakori az északi országokban, így a vizsgált norvég egyéneknél is. (megjegyzés: Magyarországon is a populáció 56-60%-nál találtak a normálisnál alacsonyabb D- vitaminszintet).
Érkezéskor a 60 Betegből 22-nek volt csak optimális a szérum D- vitaminszintje és a 38-nak pedig alacsony, illetve elégtelen. A bőrtípusok (a bőr fotóérzékenysége alapján beosztott Fitzpatrick skála szerint) 2-es világos, és 3-as középvilágos tartományba estek.
A kezelési protokoll magába foglalta a kétszer fél óra napozást és fürdőzést a Holt-tengerben, az iszapkezelést, és a gyógytornával kombinált aktivitási programokat.
Következtetések a tanulmány végeredményéről: a három hetes Holt-tengeri klímaterápia és a minimális napi szintű napozás is elég volt, hogy normalizálódjon a D -vitaminszint a szérumban, az átlagos relatív változás a D- vitaminszintben elérte a 25,2 %-ot. Több tanulmány javasolja a napozással kapcsolatban, hogy az arc, kezek és karok (az össz testfelszín 25%-a) heti két-háromszor 10-20 percet legyen kitéve a napfény sugárzásának.
A vizuális analóg skálával mért fájdalomszint is jelentősen javult a kezelési periódus alatt, valamint a betegségek aktivitását jelző életminőségi kérdőívek pontszáma is.
Epidemiológiai bizonyíték van arra, hogy jelentős kapcsolat áll fenn a D- vitaminhiány és az autoimmun kórképek (jelen esetben sokizületi gyulladás) között, valamint a krónikus derékfájdalomhoz társuló izomfájdalom és az alacsony D- vitaminszint között. Szintén több longitudinális vizsgálat igazolta, hogy az elégtelen D- vitaminszint súlyosbítja az arthrosisok (izületi kopás) kifejlődését.
A klinikai paraméterekben észlelt jelentős javulás, és a szérum D- vitaminszint növekedése megengedi számunkra, hogy továbbra is javasoljuk a rendszeres D- vitaminszint ellenőrzését, mert jelen tanulmány is alátámasztja azt a hypothesist, hogy az elégtelen tartományról megnövelt D- vitaminszint jelentősen javítja a muszkuloszkeletális (csont izomrendszeri) megbetegedések tüneteit.
Eredeti írás: Marco Harari MD at al.: Increased Vitamin D Serum Levels Correlate with Clinical Improvement of Rheumatic Diseases after Dead Sea Climaterapy IMAJ, vol 13. április, 2011.
Szóljon hozzá
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.
Az itt leírtak mind-mind csodálatosan szépen megfogalmazott mondatok! De ki tudja ezt megfinanszírozni? Családomban gerincbeteg,psoriásisos beteg van,de sajnos,ezek a dolgok nekünk csak álmok maradnak! Miért nem teszik lehetővé az odajutást olyanoknak is,akiknek kevés! / uram bocsá!/ vagy szinte nincs is jövedelmük??? Ők nem akarnak meggyógyulni? Csak azok a kiváltságosok,akik meg tudják fizetni a gyógyulásukat???Csak nekik van hozzá joguk? …….Szívesn kipróbálnám én is és a családom beteg tagjai!…..:(
Önnek teljesen igaza van. A honlapon a Holt tengerről írt ismertető egy tudományos közlemény rövid lényegi összefoglalója. Sajnos arra nincs mindig lehetőség, hogy az abban leírtak gyakorlati megvalósításához bárki hozzáférjen, de mint tudományos és tanulságos eredmény közlendő az olvasók számára.
Üdvözlettel, a Gerinces Magazin csapata