• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

A zene, mint gyógyír – avagy a zenehallgatás műtéti gyógyulást serkentő hatásáról

2013. augusztus 06. 08:41
Szabolcs Bolczar
0
fájdalom, fájdalomcsillapítás, gerincműtét, lelki tényezők, megelőzés, műtét, stressz

„A zene lelket önt az univerzumba, szárnyakat ad az elmének, röpteti a képzeletet, és életet lehel mindenbe.” (Platón)A zene szinte egyidős az emberiséggel, lélekre gyakorolt jótékony hatásával a fenti idézet tanulsága szerint pedig már az ókori görögök is tisztában voltak. Jelen cikkünkben az elmúlt évtized tudományos eredményeinek felhasználásával támasztom alá a nagy görög filozófus gondolatának érvényességét kórházi körülmények között, műtétre váró és azon átesett páciensek esetében.

Mint előző cikkünkben említettük, a pszichoneuroimmunológia vizsgáló eljárásainak fejlődésével test és lélek egymáshoz kapcsolódása, valamint a közöttük lejátszódó párbeszéd szinte napról-napra válik egyre jobban megismerhetővé. Az egyik ilyen folyamat, melyre a kórházi ellátások kapcsán különösen nagy hangsúly helyeződik, a műtéti stresszválasz és a műtét utáni fájdalomhoz való viszonyulás.

A műtéti stressz egy igen összetett jelenség, mely az ideg- és hormonrendszer, az immunrendszer, valamint a sejtanyagcsere működésének megváltozásával, gyulladásos folyamatok segítségével automatikusan igyekszik helyreállítani a szervezet egyensúlyát. A műtét utáni fájdalom szintén természetes módon a beavatkozás során szükségszerűen elszenvedett szöveti károsodásról tájékoztatja az agyat, óvatosságra és odafigyelésre intve a pácienst. Ezen folyamatok tehát lényegesek a gyógyulás szempontjából, mértékük azonban befolyásolható.

A műtéti stressz és a megélt fájdalom enyhítésére a gyógyszeres kezeléstől a légzőgyakorlatokig számos módszer ismert, ezek egyike a zenehallgatás, mely igazoltan segít optimális keretek közé szorítani az átélt élményt, valamint az e mögött húzódó testi folyamatokat.

Mikor hallgassunk zenét?

A rövid válasz: bármikor.

A zenehallgatás jótékony hatása már a műtét előtt kiváltható: legalább 30 perces zavartalan zenehallgatás kimutathatóan csökkenti a szervezetben a stresszhormonok szintjét, növeli az immunrendszert serkentő hírvivő anyagok mennyiségét, és serkenti a dopamin nevű ingerületátvivő anyag termelését, ami többek között az örömérzet kiváltásában játszik szerepet.

Zenehallgatással dopamint termel a szervezetünk, ez a hormon felel az örömérzet kiváltásáért.

A műtét után éber állapotban végzett napi háromszor húsz perces zenehallgatás a műtétet követő második napon mérve szintén jelentős mértékben csökkenti a stresszreakcióért felelős hormonok és ingerületátvivő anyagok szintjét, valamint növeli az immunrendszer működését serkentő hírvivő anyagok mennyiségét.

Milyen zenét érdemes hallgatni?

Számos kutatás foglalkozik azzal, hogy a különböző stílusú, tempójú, illetve hangnemű zenék pontosan hogyan befolyásolják a hangulatot és a szervezet működését.

Hangnem

Mindenféle zenei ismeret nélkül is bárki át tudja élni, hogy míg bizonyos zeneszámok szomorkás hangulatot keltenek a hallgatóban, addig más művek jókedvre derítik. Kutatási eredmények alapján kijelenthető, hogy míg a moll hangnemű dallamok hallatán negatív érzelmek alakulhatnak ki, a meglévők pedig felerősödhetnek, a dúr hangnemben íródott dalok ezzel éppen ellentétes hatást váltanak ki.

Tempó

Régóta ismert, hogy zenehallgatás közben a szervezet a szívritmust a dallam tempójához igazítja, e mellett pedig a vérnyomást is módosítja. Nyugalmi állapotban a szívfrekvencia percenként átlagosan 60 és 80 közötti tartományba esik. Az ennél gyorsabb zene ébresztő, aktiváló hatású, a lassabb pedig nyugtató, relaxációs hatást fejt ki.

Műfaj

Az egyes zenei stílusok hatásait illetően nagy egyéni eltérések mutatkoznak, melynek oka az ízlésben keresendő. Általában azonban elmondható, hogy az instrumentális (énekhang nélküli) lágy dallamok, mint például a klasszikus szerzők közül Mozart egyes művei, vagy a ’liftzeneként’ aposztrofált smooth-jazz inkább nyugtató hatást váltanak ki, míg a rock- és metal zene élénkítő, akár frusztrációs hatást is képes elérni. Ezek a kategóriák nem egyértelműek, valóban sok múlik a személyes preferencián.

A preferált zene

Az egyénileg választott zene hatását vizsgáló kutatások arra az eredményre jutottak, hogy bár objektív mutatók (hormonok, neurotranszmitterek, más hírvivő molekulák) terén nem mutatható ki jelentős különbség, a személyes élmény (például az átélt fájdalom) tekintetében azonban számottevő eltérés mutatkozik.

Összefoglalásképpen elmondható, hogy a zenehallgatás egy egyszerű és békés eszköze lehet a szorongás és stressz csökkentésének, valamint a fájdalomcsillapításnak. Ezen cél eléréséhez pedig legalkalmasabbak az átlagos vagy lassabb tempójú, énekhang nélküli vagy lágy énekszólammal kísért, lehetőleg dúr hangnemben íródott dalok. A megélt élmény szintjén a hatást tovább erősíti, ha a páciens olyan zenét hallgat, amit amúgyis kedvel.

Bár az írásban ismertetett kutatási eredmények kórházi ellátáshoz, azon belül is alapvetően műtéti kezelésekhez kapcsolódnak, a megismert jótékony hatások az élet minden megterhelő helyzetében hasonlóképpen jelennek meg.

A szerzőről
Bolczár Szabolcs az Országos Gerincgyógyászati Központ, a Budai Egészségközpont szakkórházának pszichológus munkatársa.

Szóljon hozzá Válasz megszakítása

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.