Sokak előtt ismerős a szituáció, akár saját, akár hozzátartozója műtét előtti óráiból, perceiből: „Itt tessék aláírni!”
Az egyébként is aggódó, panaszokkal küzdő beteg még azt is elfelejtheti megkérdezni, hogy: mi is ez, amit nekem most alá kell írnom?
Az utóbbi időben azonban sokat javult ez a helyzet, és az e mögött lévő szemlélet, akár az orvos szándékai, akár a beteg igényei tekintetében. Lassan hazánkban is megszűnik a „paternalista” orvos-beteg kommunikációs szituáció.
Több felmérés azt igazolja, hogy a betegek igénylik az ismereteket, mi történik velük különböző terápiás és diagnosztikus beavatkozások során, illetve milyen lehetséges szövődményekkel kell számolni, vagy éppen az indokolt beavatkozások elmaradásának milyen következményei lehetnek..
Mindemellett törvény írja elő a betegek tájékoztatásához és önrendelkezéshez való jogát, továbbá törvény írja elő az orvos tájékoztatási kötelezettségét is.
Az 1997. Évi CLIV. törvény az egészségügyről megfogalmazza, hogy a tájékoztatáshoz és az önrendelkezéshez való jog, alapvető emberi jog.
(Az 1997. Évi CLIV. Törvény – Az egészségügyről, II, Fejezet: A betegek jogai és kötelezettségei).
Célunk tehát a tájékozott beteg beleegyezésének elnyerése, melynek célja a beteg önrendelkezésének védelme, hiszen a betegnek joga van ahhoz, hogy a kezelésével kapcsolatos döntésekben részt vegyen.
De mit is jelent a „tájékozott beleegyezés” fogalma?
„Az értelmes döntéshez szükséges információk birtokában a beteg által hozott autonóm döntés az orvos által javasolt diagnosztikus vagy terápiás eljárás mellett.”
A tájékozott beleegyezés (informed consent) elvének létrejötte 1957-es amerikai bírósági ítélethez köthető – egy orvos avval védekezett, hogy nem szokás elmondani a vizsgálat vagy beavatkozás veszélyeit.
A tájékozott belegyezés kritériumai közé tartozik a döntési képesség (cselekvőképesség), a döntés kényszermentessége, a szükséges információk elhangzása, az elhangzott információk megértése.
Fontos feladatunknak tartjuk az elhangzott információk megértésének maximális segítését.
Az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization, WHO) is kimondja, hogy a betegtájékoztatás a betegbiztonsággal kapcsolatos tényezők fontos része.
Ugyanis az „informált beteg” jobb esélyekkel rendelkezik egészségének visszanyerését illetően.
Tudnivalók a betegtájékoztatásról és a tájékozott beleegyezésről.