Az irodalom nagyon sok helyen említi a krónikus fájdalommal együtt járó lelki problémák jelenlétét. Ezek közül legtöbbet emlegetett a depresszió, mint kísérő vagy kiváltó tünetegyüttes.
Jelen cikkükben megpróbáljuk a depressziót mint következménytényezőt bemutatni, hogy ezzel is felhívjuk a figyelmet a krónikus fájdalom okozta pszichés tényezőkre.
A krónikus fájdalom és depresszió
Fischbain és munkatársai egy kutatásukban kifejtik, hogy a fájdalom kronicizálódása és az ezzel együttjáró rokkantság az esetek nagy százalékában okozott klinikai szintű depressziót, míg azoknál, akiknél a fájdalmat meg tudták szüntetni, a depresszió is megszűnt.
A fájdalomészlelés mechanizmusa során a fájdalmat észleljük, felismerjük, lokalizáljuk. A fájdalom stressz, amely azonnali hatást gyakorol az autonóm (vegetatív) idegrendszerre. Megváltoztatja a viselkedést, félelmet, szorongást vált ki. Ha ez a folyamat huzamosabb ideig fennáll, maradandó betegség és ezzel együttjáró fájdalomszemélyiség alakul ki. A fájdalomszemélyiség jelentése, hogy a beteg figyelme erősen a betegségre koncentrálódik, az élete középpontjába a fájdalom kerül. A koncentrációs készsége romlik, a szorongása fokozódik, a társas élete beszűkül. Ezek a tényezők táptalajt biztosítanak a depresszió kialakulásának. Ezzel párhuzamosan romlik az alvás minősége, amely fokozza a kimerültséget és csökkenti a tűrőképességet. A fájdalomérzet tovább nő. Kialakul egyfajta ördögi kör, amelyben a legfontosabb a szakszerű, korai felismerés és kezelés.
A depresszió felismerése
Egy kutatás szerint a krónikus fájdalomban szenvedők 30-60%-a szenved depressziótól, ezért érdemes figyelnünk a tünetekre. Ha az alábbiak közül, ha legalább 5 tünetet észlel magán, és azok 2 hétnél tovább állnak fent, érdemes megfontolnia, hogy szakember segítségét kérje. Ezek a következők:
- Levert hangulat
- Érdeklődés és öröm csökkenése
- Jelentős súlycsökkenés vagy súlygyarapodás
- Alvászavarok
- Nyugtalanság
- Fáradtság
- Értéktelenség érzés
- Csökkent gondolkodási, koncentrációs, döntési képesség
- Halál gondolatával való foglalkozás
Kezelési lehetőségek
A kezelésben legjobb hatásfokot a komplex terápia képes nyújtani, így a gyógyszeres kezelés és a pszichoterápia. A gyógyszeres kezelésnél fontos tudni, hogy az antidepresszív szerek nemcsak a krónikus depresszióra hatnak, hanem egyesek – az antidepresszív hatásukkal együtt emelik a fájdalomküszöböt, azaz enyhítik a fájdalomérzetet. Így tehát az antidepresszívumok és az anxiolítikumok minden krónikus fájdalom kezelési tervének alapgyógyszerei. A nemzetközi szakirodalom a triciklikus antidepresszívumok (amitriptilin, clomipramin, imipramin) és az antikonvulzivumok (carbamazepin) hatékonyságát emeli ki.
A pszichoterápia pedig segít megérteni a betegséggel együtt járó fizikai és lelki folyamatokat, mely által bejósolhatóvá és elfogadhatóvá válik a fájdalom.