Legutóbbi tájékoztató jellegű anyagunkban a gyöki blokádról írtunk. Ezúttal a kisízületi blokád részleteivel szeretnénk megismertetni olvasóinkat.
A kisízületi blokád nyaki, háti, vagy deréktáji, esetleg valamelyik végtagba is kisugárzó fájdalom, panasz hátterében a gerinc egyik alkotóelemének kóros elváltozása állhat: ilyen lehet a csigolyák közti kisízületek kopása. A csigolyákat hátul összekötő kisízületek terhelése valamilyen okból megnő, felgyorsul a természetes kopás (arthrosis), amely az ízület fájdalmassá válását eredményezheti.
Hogyan kezeljük a panaszokat?
Ezek a panaszok legtöbbször úgynevezett konzervatív kezeléssel, tehát gyógyszerekkel, tornával, fizikoterápiával orvosolhatóak. Néha azonban ez a terápia nem hozza meg a kívánt hatást, vagy célszerűbbnek látszik egy pontosan meghatározott fájdalomforrás egyszeri, „invazívabb” ellátása. Invazívnak azért nevezzük, mert legalább egy injekció alkalmazása szükséges ehhez, ami valamennyi fájdalommal járhat. A csigolyák közti kisízület esetében az eljárást kisízületi blokádnak nevezzük.
Hogyan történik a beavatkozás?
A beavatkozást röntgen, vagy CT vizsgálat ellenőrzése mellett, steril körülmények között végezzük. Erre az ellenőrzésre azért van szükség, hogy az eljáráshoz használt tű hegyét, pontosan a kérdéses ízület megfelelő helyére pozícionáljuk, így a rajta keresztül beadott kis mennyiségű helyi érzéstelenítő és gyulladáscsökkentő (szteroid), csak erre az egy ízületre hasson. Ez után a beavatkozás után egy-két óra fekvés szükséges.
Mikor nem végezhető el az eljárás?
Ez az eljárás nem végezhető el abban az esetben, ha az alkalmazott gyógyszerek valamelyikére érzékeny. Ha olyan gyógyszert szed, amely a vér természetes alvadását gátolja – „vérhigító” – pl. Syncumar, Aspirin Protect, Plavix stb. Továbbá, tekintettel arra, hogy befolyásolhatja a vércukorszintet és a vérnyomást, fokozott körültekintést igényel cukorbetegség és magasvérnyomás betegség esetén.