Az alábbi cikkben az orvosetika fogalmát, a bioetika feladatait, valamint az Etikai Kódex rendelkezéseit tárgyaljuk Hippokratésztől napjainkig, dióhéjban.
Mit jelentett az etika fogalma régen, és mit jelent ma?
Az etika egy összetett jelentésű görög szó, melynek az egyik összetevője az ethosz szó, ami lakóhelyet, lakóhellyel összefüggő szokást, hagyományt jelent, a másik összetevője pedig az éthosz fogalma. Ez tartalmazza az ethosz szó jelentését is, de gondolkodást, cselekvésmódot is jelent. Arisztotelész filozófiájában az éthosz már főként jellemet jelentett. Tehát az etika szó mai értelmezése egy bizonyos érékrend szerinti élet, ez nem egy merev séma szerinti élet, hanem értéket tartalmaz. Szemléltetésképpen, ahogy Beran Ferenc is írta, „(…) az érték elsősorban azért érték, mert az ember javát szolgálja.”
Mit értünk az orvosetika fogalmán?
Szaketika alatt értjük azt, ami egy társadalmi tevékenység erkölcsi kérdéseivel foglalkozik. Az etika kérdései mindannyiunk életét befolyásolják, ezért ismernünk szükséges azt: az orvoslás erkölcsi kérdéseivel az orvosetika, vagy más néven bioetika foglalkozik. Az első orvosi etikával foglalkozó könyv 1925-ben jelent meg Orvos Ethika címmel, és Dr. Imre József írta.
Honnan ered a kifejezés?
Az orvosetikát Hippokratész (Kr.e. 460-377), az „orvostudomány atyja” teremtette meg, aki az empirikus (azaz tapasztalati) ismereteket elsőként foglalta rendszerbe. Kortársai, Platón (Kr. e. 427–347) és Arisztotelész (Kr.e. 384–322) is nagyra értékelték személyét, aki az orvosláson kívül tanár, író, bölcsész és természetbúvár is volt. A kifejezés a hippokratészi esküből ered,ami tulajdonképpen egy szerződés. Ennek lényegei a következők:
- a nem ártás elve (Primum nil nocere)
- a beteg érdeke a legfőbb törvény (salus aegroti suprema lex esto)
- a hatalommal való visszaélés tilalma
- a titoktartás kötelezettsége
A benne foglaltak 2500 éve időtálló kritériumok az orvos-beteg kapcsolatban, emellett szabályozza a szakmai tudást, annak továbbadását, a tanítómester és tanítvány viszonyát. Hangsúlyozza az élet védelmét, a beteggel való törődést, a titoktartást: az élet alapérték. Ha az ember nem él, a többi érték elveszíti jelentőségét.
Mi az etika főfeladata?
Az etika legfőbb feladata meghatározni azt, „mi az, ami helyes, mi az, ami jó”. A döntések olyanok, amelyek állandóan megkövetelik az értékek közötti választást. Az orvosi jog betartása kötelező, az orvosetika a jogon túli követelmény.
A egészségügyi törvények és az Etikai Kódex (időrendben)
- Az első egészségügyi törvény 1876. évi XIV.törvény a közegészségügy rendelkezéséről.
- 1891.évi XIV.törvény az ipari és gyári alkalmazottak betegsegélyezéséről
- 1898.évi törvény az Országos Betegápolási Alapról
- 1936.évi I. Magyar Orvosi Rendtartás
- 1945 után ezt hatályon kívül helyezték.
- 1972. évi II. törvény – Egészségügyi Törvény (jellemzője a paternalizmus)
- 1992. évi LXXIXV. törvény a magzati élet védelméről
- 1994. évi XXXIV. törvény (kamarai törvény), amely alapján megalakult az Orvosi Kamara.
- 1995: MOK – Etikai Eljárási Szabályzat
- 1998 első része: az Etikai Kódex, amely az etikai szabályrendszert tartalmazza (minden orvosra érvényes). Második rész: Etikai Eljárási Szabályok (az etikai bizottságokra vonatkozó szabályrendszer).
- 2012.január 1-én hatályba lépett az Etikai Kódex, ami az orvosetika írott szabályait tartalmazza, melynek összhangban kell lennie az Egészségügyi Törvénnyel, és más egészségügyi jogszabályokkal. A ma érvényben lévő egészségügyi rendelkezés az 1997.évi CLIV. törvény az egészségügyről.