A gyaloglás egyaránt ajánlható mozgásforma azoknak, akik mozgásszervi panaszokkal vagy túlsúllyal bajlódnak, és azoknak is, akik mindent meg szeretnének tenni azért, hogy ilyen tünetek ne alakuljanak ki náluk. Bármely életkorban végezhető, zsíroldó, frissítő, stresszoldó, betegségmegelőző, erősítő hatású. Egyszerű testedzés, de néhány jó tanácsot azért ehhez is érdemes megfogadni, hogy minél hatékonyabb legyen.
Miért hasznos a gyaloglás?
A gyaloglás ideális mozgásforma túlsúlyosoknak, mivel anélkül segít elérni és megtartani az optimális testsúlyt és a megfelelő erőnlétet, hogy túlságosan igénybe venné az amúgy is megterhelt ízületeket.
Csak ajánlani lehet minden ülő munkát végzőnek, mivel sikerrel ellensúlyozhatja az ülő életmód hátrányait, ellensúlyozhatja az ebből fakadó egészségügyi problémákat, a magas vérnyomást, magas koleszterinszintet, segíthet elkerülni a kettes típusú cukorbetegséget és a szívbetegséget is.
Még a rendszeres könnyű séta is jótékony hatású, akkor is, ha látványos eredményt, jelentős súlycsökkenést, izmosodást esetleg nem is tudunk felmutatni általa. Az erőnlétet és a testtartást javítja, az izmokat tónusosabbá teszi, a tüdőkapacitást növeli, a vérkeringést serkenti, így a sétáló frissebbnek, energikusabbnak érzi magát, jobban, mélyebben alszik, kevésbé lesz fogékony a fertőző betegségekre, megfázásokra is. A rendszeres gyaloglással nemcsak a testünknek teszünk jót, hanem feltöltődhetünk energiával is, nemcsak az erőnlétünket, hanem a hangulatunkat is javíthatjuk vele.
Hogyan hat a gyaloglás a mozgásszervekre?
A gyaloglás jár a legkevesebb sérüléssel, nemcsak a fiataloknak, hanem idősebbeknek is az egyik legtökéletesebb testedzési forma.
Az úszás, a tai chi és a gerinctorna mellett egyike a leginkább ízületkímélő mozgásformáknak, nem terheli az ízületeket, sőt, enyhíti a derékfájdalmat is. A gyaloglás közben az ágyéki gerincszakaszt érő terhelés kisebb még a szokásos, háztartási vagy irodai tevékenységeknél is. A kényelmes vagy élénkebb intenzitású gyaloglás sem fokozza, inkább enyhíti a meglévő derékbántalmakat is, mivel a mozgás ciklikus jellege javítja a porckorongok anyagcseréjét.
A csontritkulás megelőzéséhez is elengedhetetlen a rendszeres aktivitás. A futással ellentétben a gyaloglás mozdulatsorában nincs ún. ugró fázis, az ízületeket megterhelő zökkenés, így azok is végezhetik, akik túlsúlyuk miatt a futástól tartanak. Nemcsak az izmokat, hanem a megmozgatott csontokat is erősíti, ezzel segíti a csontritkulás elkerülését. Mivel erősíti a térd körüli izmokat, ezáltal enyhíti a porckopásos vagy arthritises térdízületek fájdalmát is.
Hogyan kezdjünk hozzá a gyalogláshoz?
A gyaloglás is sokféle lehet, a kellemes, beszélgetős esti könnyű sétától az intenzívebb, gyorsabb, edzésszerű gyalogláson át egészen az olimpiai versenyszámként is ismert hosszú távú gyaloglásig.
Még a laikus gyaloglónak is ajánlatos előtte bemelegíteni: pár praktikus gyakorlattal a lábizmokat, bokát, térdet, karokat, vállakat átmozgatni. Az edzés utáni levezetés se maradjon el: a lábizmok nyújtásával elkerülhetjük a másnapi izomlázat, lábizomgörcsöt.
A legegyszerűbb, legolcsóbb mozgásforma, különösebb felszerelés nem szükséges hozzá, mindössze egy megfelelő, kényelmes sportcipőt kell beszerezni.
Érdemes előre végiggondolni az edzéstervünket: a fokozatosságot betartva, a távokat, a ráfordított időt lassan növelve kitartóbbak lehetünk.
Szakértők szerint a napi tízezer lépés megtétele lehet a cél, amiből legalább tíz perc folyamatos sétával teljék. Ez a mintegy hét kilométernyi távolság soknak tűnhet, de apró életmódváltoztatásokkal (egy megállóval előbb leszállva a munkahelyhez menet, a parkoló legtávolabbi sarkát, lift helyett a lépcsőt használva, ebédidőben kis sétát téve stb.), meglepően hamar összejöhet.
Segítők, segédeszközök
Jobb, ha nem egyedül gyalogolunk: családtagok, szomszédok, barátok, ismerősök közül választott társsal, beszélgetéssel jobban telhet a mozgásra szánt idő is.
Sokan tapasztalhatják, hogy egy kutya is mennyit segíthet. Az állat mozgásigénye rendszeres gyaloglásra szoktatja a gazdát is, kedvencünk öröme is inspirálhat a közös sétára! Ha pedig az erre a célra kialakított, derékra csatolható pórázt, megfelelő hámot használjuk, a kutyánk nemcsak pszichésen, hanem fizikailag is segít, szinte húz, átveszi a testsúlyunk egy részét, így akár kétszer akkora távolságot is megtehetünk, mint nélküle.
Technikai segítőeszköz lehet a nordic walking botok használata is. A botok használata dinamikát, ritmust ad a gyaloglásnak, átmozgatja a felsőtestet, javítja a testtartást. A nordic walking csökkenti a nyaki és vállfájdalmat, valamint az izomfeszültséget. Emellett erősíti a has-, a hát-, a kar-, a váll-, a mell- és a lábizmokat.
A nagy túlsúllyal küszködők számára különösen ajánlott ez a fajta gyaloglás, mert a botok tovább csökkentik az ízületek terhelését. Használatukkal biztonságos a gyaloglás egy csúszósabb, egyenetlen terepen is. Ez az idősebbek, bizonytalanabb egyensúlyúak számra különösen jó hír lehet.
Milyen a szabályos gyaloglás?
Az edzésszerű gyaloglás nem egyszerűen gyorsabb járás, annál erőteljesebb izomtevékenységet igényel.
A szakértő leírása szerint a szabályos gyaloglásnál a törzsünk a talajhoz képest lehetőleg függőleges. A talajfogás sarokkal és nyújtott térddel történik. A lépés során a lendítéssel először a sarok ér földet. Ezután mintegy átgördül a testsúly a sarokról a lábközépen át a lábujjpárnákra, majd a támaszkodási fázisban elrugaszkodunk a talajtól. Mivel a támaszkodási idő valamivel rövidebb, mint a lendítési, ezért mindig van egy olyan kis időtartam, amikor mindkét láb a talajon van.
A kar mozgása ellentétes a lábéval. Azaz az elől lévő lábbal azonos oldalon lévő kar mozgása hátrafelé történik, míg a hátul lévő lábbal azonos oldalon lévő kar előre mozog. A gyorsabb lábmunkát erőteljesebb karmunka kíséri. A felső végtag a test mellett párhuzamosan hajlított könyökben, mint a futónál. A helyes testtartáshoz a törzsizmok megfeszülése, a has behúzása, a mellkas kiemelése is hozzátartozik.