• A gerincről
    • Anatómia
    • Tudomány
  • Gerincbetegségek
    • Betegségek
    • Okok-tünetek
  • Diagnosztika
  • Kezelés
    • Gerincműtétek
    • Konzervatív kezelés
    • Gondozás, rehabilitáció
    • Gyógytorna
    • Pszichológia
    • Betegtájékoztatók
  • Prevenció
  • Ortopédia
  • Hírek

A gerinc diszkográfiás vizsgálata

2012. november 20. 08:00
Oroszi Julianna
0
ct, ct vizsgálat, diszkográfia, mr vizsgálat, porckorong

A gerinc betegségeinek pontosabb diagnosztizálására szolgál a diszkográfiás vizsgálat. 

Célja a diagnózis pontosítása olyan esetekben, ahol a CT vagy MRI képanyag porckorong-elfajulást, elődomborodást igazol, azonban a tünetek nem felelnek meg egyértelműen a képen látott elváltozásnak.

Mit jelent a porckorong elődomborodása (protúziója)?

A porckorong egészséges állapotban rugalmas és erős összeköttetés a csigolyatestek között. Mozgékonnyá teszi a gerincet, véd az ütésektől és a rázkódástól.

Életünk harmadik évtizedének végére a porckorong magja (ez a „tökéletes gél”), folyadékvesztéses, azaz dehidrációs folyamaton esik át, amely a negyedik évtized végére már jelentős mértékű lehet. A rostos gyűrűk, amelyek a központi, kocsonyás magot veszik körül, fokozatosan elvesztik rugalmasságukat, berepedeznek. Állandó túlterhelés vagy kóros terhelés hatására a központi kocsonyás mag kimozdulhat a helyéről.

 

Abban az esetben, ha a leszakadt rostos gyűrű – részek nem kerülnek a gerinccsatornába, de a hátsó porckorong falat kiboltosítva szűkítik a csatornát, a porckorong elődomborodásáról beszélünk.

Miért történik a vizsgálat?

A porckorong elődomborodását nem lehet egyszerű röntgenfelvétellel kimutatni, erre csupán a CT vizsgálat (komputertomográfia) vagy a mágneses rezonancia-vizsgálat (MRI) alkalmas. Az esetek többségében a porckorong fala nem nyomja a mellette futó ideggyököt, a fájdalmakért a porckorong falat ellátó érző-idegvégződések irritációja (gyulladása) lehet felelős. Ennek igazolására végezzük a porckorong röntgen-kontrasztanyaggal történő feltöltését, a diszkográfiát.

Diszkográfia

A beavatkozást megelőzően 30-40 perccel nyugtató -altató injekciót ad az osztályos nővér. A beavatkozásra a műtőben kerül sor, szabályos lemosást, izolálást követően. Helyi érzéstelenítés után az orvos RTG kontroll alatt, az ideg kilépésének elkerülésével, bevezet egy vékony tűt a csigolyák között a gerinccsatornába. Az Ön ébrenlétére az esetleges idegi sérülés elkerülése végett van szükség. Amennyiben a tű elhelyezkedése megfelelő, az orvos kontrasztanyagot juttat a porckorong magjába. Az eljárás végén röntgen-, majd egy óra múlva, amennyiben szükséges, CT-felvétel készül, amely pontosan megmutatja a porckorong állapotát: a degeneráció fokát, nagyságát, a porckorongfal vastagságát, épségét. Legalább ilyen fontos az ún. disztenziós hatás: a porckorongfal a befecskendezett kontrasztanyagtól megfeszül, és ez kiválthatja a beteg ismerős fájdalmait. Ebben az esetben pozitív a diszkográfiás vizsgálat eredménye, és meghatározható a röntgen-, illetve CT-képnek megfelelő kezelés. Ha a diszkográfia során a beteg nem jelez fájdalmat, a mégoly megkopott porckorong sem igényel kezelést.

Milyen szövődmények fordulhatnak elő a vizsgálatot követően?

A diszkográfia általában szövődmények nélküli beavatkozás, de egyéni érzékenységtől függően néha túlérzékenységi reakciók léphetnek fel. Előfordulhat még az eredeti panaszok átmeneti fellángolása a beavatkozást követő napokban.

Ritkán felléphet:

  • Túlérzékenységi reakció a kontrasztanyagra, a helyi érzéstelenítőkre, és a nyugtatókra. Ez hányinger, viszketés, bőrkiütés formájában mutatkozhat meg. A legtöbb esetben a tünetek beavatkozás nélkül gyógyulnak, illetve megszűnnek.

Nagyon ritkán előfordulhat:

  • asztma
  • ájulás
  • a porckorong elfertőződése

Mire kell figyelni?

A vizsgálat napján: Ha más utasítást nem kap, a beavatkozás napján csak könnyű reggelit fogyasszon, és keveset igyon! A beavatkozás előtt 30-40 perccel előkészítést kap, nyugtató-altató injekció formájában.

A vizsgálat után: Ágynyugalom 1-2 órán keresztül. Ezt a napot a kórházban kell töltenie! Ha állapotában bármilyen rendellenesség jelentkezik, rögtön jelezze orvosának! Rendellenességek lehetnek: viszketés, hányinger, hányás, fejfájás, érzéketlenség a végbél környékén.

Amit az orvosának tudnia kell

 – van-e túlérzékenysége gyógyszerre, élelmiszerre, ragtapaszra, helyi érzéstelenítőre?
– korábbi kontrasztanyagos vizsgálatnál fellépett-e bőrkiütés, vérnyomás-probléma, esetleg viszketés?
– szenved-e Ön vérzékenységben, szívbetegségben, fertőző betegségben (hepatitis, AIDS),  pajzsmirigy túlműködésben, cukorbetegségben?
– szed Ön rendszeresen gyógyszert?
– lehetséges, hogy Ön állapotos?

A szerzőről
Oroszi Julianna az Országos Gerincgyógyászati Központ, a Budai Egészségközpont szakkórházának munkatársa, betegoktató, a betegtájékoztató szolgálat vezetője.

Szóljon hozzá Válasz megszakítása

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.

Keresés

Legújabb cikkek

Hogyan óvjuk meg térdünket a sérülésektől? 7 bevált módszer

28 márc 2025
No Responses.

Gerincvédő tanulói székek

14 márc 2025
No Responses.

Így szabadulhat meg a fájdalomtól

14 márc 2025
No Responses.

Partnereink

banner
banner
banner
banner

Gerinces.blog.hu

Ezek a leggyakoribb sportsérülések

01 júl 2021

5+1 érv a saját testsúlyos edzés mellett

30 jan 2020

Mi az a kyphosis?

23 jan 2020

Miért olyan népszerű a Crossfit?

16 jan 2020

7 tipp a téli sportbalestek megelőzésére

09 jan 2020

Kerülje el a karácsonyi hátfájást!

19 dec 2019

Mi az a drug holiday?

12 dec 2019

Mik azok a trigger pontok?

05 dec 2019

Beköszöntő

Tisztelt Látogató! A felnőtt lakosság mintegy nyolcvan százaléka életében legalább egyszer átélt nagy gerincfájdalmat. Ezek oka leggyakrabban a gerinc funkciója során megjelenő, valamilyen behatás által kiváltott, néhány nap után spontán is eltűnő ízületi gyulladás, de ugyanez a panasz lehet az első megjelenése akár a gerincben növekedő rosszindulatú daganatnak is.

Olvasson tovább

Gerinces Magazin

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Impresszum
  • Munkacsoport
  • Kapcsolat

Címkefelhő

csigolya csontritkulás ct vizsgálat cukorbetegség derékfájdalom derékfájás dohányzás elhízás fájdalom fájdalomcsillapítás gerinc gerincbetegség gerinccsatorna gerincferdülés gerincfájdalom gerinckímélet gerincműtét gerincsebészet gerincsérv gerincvédelem gyermek gyógytorna hátfájás időskor iskolakezdés krónikus derékfájdalom lelki tényezők megelőzés mindennapi testnevelés mozgás mr vizsgálat munkahely nyaki gerinc porckorong porckorong kopás porckorongsérv prevenció pszichológia sport stressz szülői fórum tartáskorrekció testnevelés ágyéki gerinc életmód
Gerinces Magazin © 2012-2024 | Minden jog fenntartva.
Készítette: RAAB SOFTWARE Kft.