Tanácsok arra, hogy akinek gerincpanaszai vannak-voltak, de sportolni szeretne, milyen mozgásformát válasszon a nyárra.A gerincpanaszokkal, például hát-, nyak- vagy derékfájással küzdők számára – az úszás mellett – kiváló mozgásforma lehet például a biciklizés.
Tanácsaink a gerinckímélő biciklizéshez
A gerinckímélő biciklizéshez vegyük figyelembe az alábbi szempontokat:
Olyan biciklire üljünk, melynek a nyerge és kormánya úgy van beállítva egymáshoz képest, hogy egyenes derékkal tudjunk ülni rajta. Az előrehajolva történő biciklizés terheli a derekat, nemcsak az előrehajolt helyzet, hanem az ehhez társuló rázkódás miatt is.
Előnyös, ha a bicikli kereke vastag, ez a gerincre is jutó rázkódást jobban visszafogja, mint a versenybiciklik nagyon vékony kerekei.
A legjobb nyereg pedig az, amelyik hátul jó széles: ezen az ülőcsontjaink jól tudnak támaszkodni ülés közben, így a gát közepén elhelyezkedő izmokat és egyéb fontos szöveteket nem nyomjuk annyira. (Férfi versenybiciklisták esetében a hímvesszőhöz haladó idegköteg hosszan tartó nyomása miatt kellemetlen következmények léphetnek fel.)
Mennyit biciklizzünk?
Aki ritkán pattan nyeregbe, annak azt tanácsoljuk, hogy csak fokozatosan növelje a terhelést, így megelőzheti a kéz, a térd és a csípőizmok túlterhelését.
Hogyan kerüljük el a biciklizés közbeni sérüléseket?
A fentieken kívül a közlekedési baleset veszélye bizony nem is kicsi! Az autósok nem látják túl jól a biciklistát: sem a járdán elkerített bicikliúton, sem este vagy esőben az autók által használt úttesten. Persze a gyalogosok sem látják túl jól, de ez főleg nekik veszélyes.
Az mindenképpen ajánlható, hogy a biciklista nagyon ügyeljen a közlekedésben résztvevő többi szereplőre – mert legtöbbször ő látja kárát – egy-egy baleset akár komoly gerincsérüléshez is vezethet (de az se túl jó, ha elüt egy gyalogost).
Ezt a sok szempontot azért nem annyira nehéz figyelembe venni, mint amennyire elsőre látszik – úgyhogy senki ne kedvetlenedjen el!
Jó biciklizést, jó egészséget!